+ Yorum Gönder
Ziraat ve Tarım ve Tarım ve Hububat Forumunda Mkp (Mono Potasyum Fosfat) Gübresi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Bilge Kağan
  Devamlı Üye

  Mkp (Mono Potasyum Fosfat) Gübresi

  Mkp (Mono Potasyum Fosfat) Gübresi hakkında bilgi

  Gübre Çeşidi

  Potasyumlu Gübreler  Üretici Firma

  Toros Gübre  Azot (N) Miktarı

  0 (100 kg içerikte 0 kg)  Fosfor (P) Miktarı

  52 (100 kg içerikte 52 kg)  Potasyum (K) Miktarı

  34 (100 kg içerikte 34 kg)  Kükürt (S) Miktarı

  0 (100 kg içerikte 0 kg)  Çinko (Zn) Miktarı

  0 (100 kg içerikte 0 kg)  Magnezyum (Mg) Miktarı

  0 (100 kg içerikte 0 kg)


  MKP ( 0-52-34)

  MKP (Mono Potasyum Fosfat) suda tamamen eriyen gübreler arasında en yüksek yoğunlukta ana element içeren gübre çeşididir. İçeriğinde Azot bulunmaması sayesinde yoğun gübre kullanımı gerektiren yoğun (entansif) tarım kullanımına son derece uygundur.

  İçeriğinde klor, sodyum ve ağır metaller gibi bitkilere zarar verebilecek herhangi bir madde bulunmadığından, tüm ürünlerde güvenli bir şekilde kullanılabilir.

  MKP yaprakdan gübreleme uygulamaları için son derece uygun olup, kullanımının mantari hastalıkların (külleme gibi) kontrolünde büyük fayda sağladığı kanıtlanmıştır. Düşük EC değeri (0,7 mS/cm) sayesinde yaprak yanıklığına yol açma riski son derece düşük olduğundan, yüksek yoğunluklarda bile rahatlıkla kullanılabilir.

  MKP kullanımı sayesinde damla sulamada kullanılan gübreli suyun PH 4.5 civarında tutulmasıyla verilen tüm ana ve iz elementlerin bitkilerce daha kolay alınması sağlanır. MKP'nin pestisitler ile karıştırıldığında, ilaçlamanın etkisini de arttırdığı görülmektedir.

  Özellikle Azot verilmesinden kaçınılan dönemlerde, bitkiler için en uygun potasyum ve fosfor kaynağıdır. Diğer dönemlerde ise verilmesi istenen Azot biçiminin (Amonyak, nitrat veya üre azotu gibi) serbestçe uygulanabilmesini sağlaması açısından tercih edilen bir gübre çeşididir.

  Her türlü eriyebilen gübre ile rahatça karıştırılabilir. İçinde Kalsiyum (Ca) bulunan gübreler ile karıştırılamaz.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Gübre toprağın verimini bitkinin element ihtiyaçlarını karşılayan yapay ve doğal olarak ikiye ayrılan bir maddedir. bu madde farklı türlere sahiptir. mesela bunlardan biri suda eriyen ve toprağın ve bitkinin potasyum ve fosfat ihtiyacını karşılayan mono potasyum fosfat gübresidir.
+ Yorum Gönder