+ Yorum Gönder
Ziraat ve Tarım ve Tarım ve Hububat Forumunda Çinkonun Topraktaki İşlevi Nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Forumacil
  Devamlı Üye

  Çinkonun Topraktaki İşlevi Nedir
  Çinkonun Topraktaki İşlevi Nedir?

  Çinkonun Topraktaki İşlevi hakkında bilgi
  Çinko da diğer iz elementler gibi bitki ve hayvanlar için gereklidir. Topraktaki total çinko miktarlar bitkiye yarayışlı çinko miktarlarını belirtecek nitelikte değildir.


  Çinko noksanlığı bir çok ülkede olduğu gibi yurdumuzun özellikle Güney Anadolu Bölgesi topraklarında narenciye alanlarında görülmektedir. Çinko eksikliği yaprakların genellikle mozayıklaşma şeklindeki sararması şeklinde görülür, bitki normal büyüyemez.


  Eksikliğinde ağaçların genç sürgün uçlarında, küçük yaprakların bir araya toplanmasından kaynaklanan rozet veya demet oluşur. Çoğu zaman bu genç sürgünler, uçtan başlayarak kurur ve yapraklar olgunlaşmadan dökülür. Çinko noksanlığının en belirgin görüntüsü bodur bitkilerdir. Ağaçlarda noksanlık sonucu meyve adedi azalır, kalite düşer, erken dökülmeler görülür.
  Demir eksikliğinin giderilmesinde olduğu gibi çinko eksikliği tespit edilen bitkilere; içinde çinko bulunan kimyasal bileşikler toprağa verilmek veya yapraklara püskürtülmek suretiyle uygulandığında edildiğinde bitki normal gelişmesine devam eder.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Bilindiği gibi bitkiler çeşitl elementlere ihtiyaç duymaktadırlar ve bu element ihtiyaçlarını topraktan sağlamaktadırlar.bunun dışında ayrıca bitkiler için büyük bir önemi olan ve de hayvanlar için değerli olan elementlerden biri de çinkodur. bu çinkonun eksikliği nedeni ile bilindiği gibi b itki normal olarak gelişme göstermez.
+ Yorum Gönder