+ Yorum Gönder
Ziraat ve Tarım ve Tarım ve Hububat Forumunda Arpada bir dekara atılacak tohumluk miktarı ne kadar olmalıdır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Arpada bir dekara atılacak tohumluk miktarı ne kadar olmalıdır
  Arpada bir dekara atılacak tohumluk miktarı ne kadar olmalıdır?

  Arpada bir dekara atılacak tohumluk miktarı hakkında bilgi

  Birim alana atılacak tohumluk miktarının hesaplanması için o bitkiye ait 1000 tane ağırlığı, m2’ de istenilen bitki sayısı, safiyet (saf tohumluk) oranı ve tohumluğun biyolojik değerleri bilinmelidir. Bu özelliklerin yanında tohumluğun o yıla veya önceki yıllara ait olup olmadığının bilinmesi ve ekim zamanı biyolojik değerin tayininde önem taşımaktadır. Biyolojik değer olarak, aynı yılın dolgun taneleri ve zamanında ekimlerde çimlenme gücü, aynı yılın dolgun taneleri ve geç ekimlerde çimlenme hızı, eski yıla ait veya aynı yılın cılız taneleri ve zamanında ekimlerde sürme gücü, eski yıla ait veya aynı yılın cılız taneleri ve geç ekimlerde sürme hızı değerleri alınır.
  Birim alana atılacak tohumluk miktarı aşağıdaki formüle göre hesaplanır ve g/m2 veya kg/da olarak belirtilir.
  (m2’de istenen bitki sayısı x 1000 tane ağırlığı x 10)
  g/m2 veya kg/da = -----------------------------------------------------------------------
  Safiyet (saf tohumluk) x Biyolojik Değer
  Sertifikalı tohumluk kullanılması halinde Orta Anadolu’daki kışlık ekimler de 20-22 kg tohumluk arpa için yeterlidir. Kendi tohumluğunun kullanılması durumunda bu miktar % 10-20 arttırılabilir.
 2. Acil

  Arpada bir dekara atılacak tohumluk miktarı ne kadar olmalıdır isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder


arpada dekara atılacak tohum miktarı,  tohum miktarı hesaplama,  dekara atılacak tohum miktarı formülü,  birim alana atılacak tohum miktarının formülü nedir ,  birim alana atılacak tohum miktarının formülü,  togumun dekara atılma formulu