+ Yorum Gönder
Ziraat ve Tarım ve Tarım ve Hububat Forumunda Tuzlu toprakların ıslahı nasıl yapılır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Serap Yaman
  Timin Cadısı

  Tuzlu toprakların ıslahı nasıl yapılır
  Tuzlu toprakların ıslahı nasıl yapılır

  Tuzlu toprakların ıslahı hakkında bilgi

  İlk önce, sorunlu alanlarda toprak tuzluluğunun nedeni araştırılır. Yüksek tabansuyu varlığı, düşük kaliteli sulama suyu veya başka şeyler sorunun kaynağı olabilir. Sorunun cinsi ve derecesi hakkında doğru karar verebilmek için toprak örnekleri analiz edilir. Kimyasal analizlerle toprakların çözünebilir tuz ve değişebilir sodyum içerikleri belirlenir. Bunun yanı sıra toprakların fiziksel özellikleri toprak bünyesi, hakim kil minerali, üst ve alt toprakta, ayrıca daha derindeki alt tabakaların su iletkenliği belirlenir.

  Tuzlu toprakları iyileştirmenin esası, bitki kök bölgesinde fazla çözünebilir tuzların yıkanarak bitkiler için zararlı olmayan düzeylere düşürülmesidir. Sözü edilen toprakların ıslahında birinci koşul, su tablasını denetlemek için uygun bir drenaj sisteminin kurulmasıdır. İkinci koşul ise, tuzların topraktan uzaklaştırılması için yıkama suyunun uygulanmasıdır. Bu işlemlerde dikkate alınacak hususlar ise tabansuyu, topoğrafya ve iklim gibi yerel koşullar altında drenajın teknik ve ekonomik olarak uygunluğunun belirlenmesidir. Ayrıca tuzların yıkanması ve ıslah edilen arazideki sürekli tarımsal üretim için, sulama suyunun yarayışlılığı önemlilik arzetmektedir.

  Arazide geniş çapta ıslah işlemlerine başlamadan önce laboratuvar, sera ve tarla parselleri üzerinde yapılacak denemelerle, en etkili ve ekonomik ıslah yöntemi belirlenmelidir. Bu çalışmalarla sulama suyunun uygulama yöntemi, gerekli yıkama suyu miktarı ve süresi belirlenir.
 2. Acil

  Tuzlu toprakların ıslahı nasıl yapılır isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder