+ Yorum Gönder
Ziraat ve Tarım ve Tarım ve Hububat Forumunda Vanilya Yetiştiriciliği hakkında bilgiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Vanilya Yetiştiriciliği hakkında bilgiler
  Vanilya Yetiştiriciliği

  Vanilya Meksika'da yetişen Vanilla Planifolia doğal orkide bitkisinden elde edilen aromalı ve lezzet verici bir bitkidir. Vanilya asıl olarak bir bağ bitkisidir. Vanilya ekolojik olarak Güney Amerika'nın kuzeydoğusunda Meksika’nın Atlantik okyanusuna bakan tarafında yetiştirilmiştir. Vanilya önceleri tapınaklarda koku vermek veya kötü ruhları uzak tutmak için kullanılırdı. Sonradan Meksikalılar Vanilyayı içeceklerine tat vermek amacı ile kullanmaya başladılar.

  Doğal Ortamında Vanilya bitkisi Karayip’lerden Ekvatorun Pasifik kıyılarına kadar kendisine yerleşim alanı bulmuştur. Günümüzde ise Ekvatorun her iki tarafında yaklaşık 20 derecelik bir alanda yetiştirilebilmektedir. Dünya üzerinde yaklaşık 150 vanilya türü vardır ancak Bourbon, Tahiti ve Hint Vanilyası ticari olarak yetiştirilmektedir.

  Vanilyanın yetiştirilmesi, polenizasyonu (polenleme işlemi) ve ekimi hiç bir makine, kimyasal gübre veya tarım ilacı kullanmadan tamamen elle yapılır. Vanilya yetiştiricileri- ki genelde kadın ve çocuklardır- eğer yeteri kadar hızlı çalışırlarsa günde yaklaşık 1000 ile 2000 arası vanilya'yı polenleyebilirler. En fazla işçilik gerektiren zirai üründür. Aynı zamanda Dünya'da Safran'dan sonra en pahalı ikinci baharattır.
 2. AYPARE
  Devamlı Üye

  Vanilya, Tropikal iklime sahip olan bir çok ülkede yetiştirilen tırmanıcı özelliği olan bir bitkidir. Anavatanı Meksika ve Cava'dır. Vanilya yapılırken yeşil çiçekleri suda kurutulup bunlardan vanilya edilir.
+ Yorum Gönder


vanilya bitkisi yetiştiriciliği,  vanilya ağacı,  vanilya bitkisi nasıl yetiştirilir,  vanilya yetiştiriciliği,  vanilya yetistiriciligi,  türkiyede vanilya yetiştiriciliği