+ Yorum Gönder
Ziraat ve Tarım ve Tarım ve Hububat Forumunda pirinç nerelerde yetişir yetişme şartları nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  pirinç nerelerde yetişir yetişme şartları nelerdir
  pirinç nerelerde yetişir

  yetişme şartları nelerdir

  pirinç.JPG
  Pirinç Nerede Yetişir: Karadeniz(orta ve Batı Karadeniz), Marmara (Ergene),Akdeniz(Amik Ovası) yetiştirilir. En fazla, Edirne’de Meriç ve Ergene nehirlerinin kenarlarında, daha sonra Samsun, Çorum, Kastamonu, Adana, Diyarbakır gibi illerimizden geçen akarsu kenarlarında yetiştirilir.
  Toprak İsteği: Toprak isteği bakımından seçici değildir. Su geçirgenliği az, derin, tınlı ve besin maddelerince zengin topraklarda daha iyi yetişir. Çeltik tarımı için optimum pH 5.5-7.5 arasıdır. pH’sı 3-8 arasında değişen topraklara da uyum sağlayabilir. Tuzlu toprakların ıslahında en ideal bitkilerden biridir. Topraktaki eriyebilir tuz yoğunluğu 600 ppm ‘in altında olmalıdır.

  Ekim Nöbeti: Aynı tarlaya üst üste sürekli çeltik ekilirse verim düşer, yabancı otlar ve hastalıklarla mücadele zorlaşır. 2-3 yıl üst üste çeltik ekildikten sonra tarlaya yem bitkilerinden birisi ekilmelidir. Baklagil yem bitkileri topraktaki azot bileşiklerini arttırdığı için tercih edilmelidir.

  Toprak Hazırlığı: Arazi tesviye işlemleri küçük parsellerde tesviye bıçağı,daha geniş parsellerde hafif ağırlıklı grayder ya da lazerle çalışan tesviye aleti ile yapılır. Sonbaharda derin sürüm yapılmalıdır. İlkbaharda tavalar yapıldıktan sonra diskaro veya kazayağı ile işleme yapılır.
 2. Ziyaretçi

  hmm karadeniz ve marmarada çok yetişir doğu anadolu ve akdenizde az yetiştirilir
+ Yorum Gönder


Pirinç yetişme koşulları