+ Yorum Gönder
Ziraat ve Tarım ve Tarım ve Hububat Forumunda fasulye yetiştirme aşamaları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  fasulye yetiştirme aşamaları
  fasulye yetiştirme aşamaları

  fasulye yetiştirme aşamaları hakkında bilgi


  fauslye.jpg

  Gübreleme
  Sırık fasulyeler bodur fasulyelere nazaran topraktan daha fazla besin elementi kaldırır ve toprağın gücünü azaltır. Fasulyeler için tavsiye edilecek tabi ve ticari gübre miktarları her şeyden evvel topraktaki besin maddeleri miktarları ile ilgilidir. Toprak tahlili neticelerine göre ihtiyaç duyulan gübrelerin verilmesi en doğ-ru yoldur. En uygun toprak olarak kabul edilen kumlu-tınlı topraklara birkaç senede bir dekara 2-3 ton olmak üzere yanmış çiftlik gübresi verilir. Dekara 2-5 kg saf azot (N), 4-6 kg fosfor (P2O5) ve 3-5 kg potasyum (K2O) verilmelidir. Çimlenmekte olan tohumlara herhangi bir ticari gübrenin zararının dokunmaması için gübrelerin tohumların ekildiği yerin en az 5cm kadar uzağında ve 7..5 cm derinlikte verilmesi uygundur.

  Çapalama
  Fasulye tamamen toprak yüzeyine çıkıp 4-5 çift yapraklı olunca ilk çapa yapılır. Bitkilerin dallanma devresinde, çiçek açmadan önce birinci çapadan 2-3 hafta sonra II. çapa yapılır. Çiçeklenme döneminde çapalama işleminden kaçınılmalıdır.

  Sulama
  Vegetasyon devresinde Taze fasulye bitkisinin su ihtiyacı en az 300-450 mm dir. Bitkiler generatif devrede tam çiçekte iken sulanmamalıdır. Sulama zamanları fidelerde üç yaprakçıklı asıl yaprağın görünmesi sırasında, çiçeklenmeden evvel, meyve tutumundan 10 gün sonra ve hasattan 1 ay önceki devrelerde olmak üzere sulama yapılmalıdır. Sık ve hafif sulama yapılmalıdır. Çünkü taze fasulye sık aralıklarla sulamayı sever, bol sudan hoşlanmaz.
 2. Acil

  fasulye yetiştirme aşamaları isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder


fasulye yetiştirme aşamaları,  fasülyenin yetişme evreleri,  fasulye yetiştirmenin aşamaları,  fasulyenin aşamaları,  fasulyenin yetişme aşamaları ,  taze fasulye yetiştirme aşamaları