+ Yorum Gönder
Ziraat ve Tarım ve Tarım ve Hububat Forumunda tarla pülverizatörü nedir hakkında detaylı bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  tarla pülverizatörü nedir hakkında detaylı bilgi
  tarla pülverizatörü nedir hakkında detaylı bilgi

  tarla pülverizatörü nedir

  pulverresim02.jpg

  TARAL bahçe ve tarla pülverizatörlerine ilaçlama tabancası takılarak bahçe, ilaçlama kolu takılarak tarla ilaçlaması yapılabilmektedir. Bahçe Pülverizatörleri; püskürtülen mayiyi istenilen yüzey ve mesafeye yönlendirebilen huzme açısı ayarına sahip ilaçlama tabancası ile teçhiz edilmişlerdir. Traktör rölantide çalışırken püskürtme tabancası ile yüksek ağaçları ilaçlayacak güce sahiptir. Pülverizatörün boyutları, dar sıralı, alçak ve yüksek ağaçların arasında rahatlıkla manevra yapabilecek şekilde dizayn edilmişlerdir.Mayi püskürtme mesafesi ayarı yapılarak yüksek basınç altında ağaç ilaçlaması ve geniş huzme açısı ile tütün, şerbetçi otu gibi bitkisel alanların ilaçlanması yapılabilmektedir. Bahçe pülverizatörleri, tarımsal alanlar dışında, kümes ve ahırların dezenfekte, yıkama işlerinde de kullanılmaktadır.

  Tarla Pülverizatörleri; ilaçlama kollarındaki (boom) yelpaze huzmeli veya konik huzmeli memelerle yapılan ilaçlamalarda, hububat, pamuk, pancar, ayçiçeği gibi bitkilere musallat olan hastalık ve zararlılar ile, yabani otların yok edilmesi sağlanır. Taral pülverizatörlerinde 6-8-10-12-14-18 metre genişliğinde ilaçlama kolları seçenekleri vardır. Milenyum modellerde 12-14 metre açılan ilaçlama kollarında makaralı kaldırma sistemleri mevcuttur. Mekanik, hidrolik veya otomatik terazili boom’lu pülverizatörler ot mücadelesi için ideal tiplerdir.

  Traktöre asılan tip pülverizatörler, traktör hidrolik kollarına 3 noktadan bağlanmaktadır. Bu tiplerin depo kapasiteleri 200-400-600-800 litredir. Traktörlerle çekilen tipleri, çeki koluna bağlanarak traktör kuyruk milinden (P.T.O) hareket almakta olup, depo kapasiteleri 1200-1600-2000-3000 litredir. Depoları, polietilen veya fiberglas malzemeden yapılmıştır. Depoların üzerinde mayi miktarını gösteren seviye göstergesi vardır. Bütün pülverizatörler değişik kapasitelerde 2-3 veya 4 pistonlu hidrolik membranlı Taral imalatı olan aşınmaya mukavim ilaçlama pompaları ile teçhiz edilmişlerdir. ECO serisi pülverizatörler, orta ve küçük boy işletmeler için her türlü ilaçlamaya uygundur.

  Aletler üzerindeki ejektör sistemi sayesinde 6 metre emiş hortumu ile dereden veya kuyudan su emilerek depo doldurulmaktadır. Taral Pülverizatörleri depo içi hidrolik karıştırma sistemleri homojen bir su - ilaç karışımı sağlar. Ve uygun filtrasyon donanımı sayesinde tıkanmalar önlenir. Bir kısmında el yıkama ve depo yıkama hazneleri vardır.

  İlaçlama kolunun (boom) iki yandan bağlı olduğu amortisör sistemi; memeler ile ilaçlanacak yüzey arasındaki mesafenin bütün kol boyunca yere paralel ve eşit masafede olmasını sağlar. 600 - 800 lt depo kapasiteli TARAL püverizatörlerinde ilaçlama kolunu aşağı yukarı hareket ettiren makaralı askı sistemi mevcuttur.

  Ana ilaçlama kolları çalışma pozisyonuna getirildiğinde ayarlı çift yaylı gergi sistemi ile düz hat üzerinde kalmasını, uç kolların açılarak üzerindeki kilit mekanizması ile ana kola bağlanarak bütün kolun rijit hale gelmesi sağlanır.

  Boom’un iki tarafındaki denge yayları, destekleyici olarak ilaçlama kollarını dengede tutarak yere temas etmesini önlediği gibi markör görevi de yaparlar.

  TARAL püskürtme tabancasının bütün kısımları krom kaplı pirinç malzemeden, meme plaketleri paslanmaz çeliktendir. Bu özelliğinden ötürü püskürtme tabancalarında korozyondan kaynaklanan tıkanma sorunuyla karşılaşılmaz. Rahat kavranan tutma sapıyla, ilaç huzmesinin açısı ve debisi kolaylıkla ayarlanabilir. ‹laçlama uzaklığı, uygun basınç ve plaket çapına bağlı olarak 5 - 15 metre arasında değişmektedir.

  2 tabanca ve 2 adet 15’er metrelik ilaçlama hortumu ve kuyruk mili ara şaftı bahçe pülverizatörlerinin standart aksesuarlarıdır.

  Depo içinde hidrolik karıştırmayı sağlayan ünite, ilacın su içinde homojen bir şekilde erimesini sağlamaktadır.

  • Büyük boyutlu karıştırıcı, çekilen tip aletlerin depolarında

  • Küçük boyutlu karıştırıcı aslan tip pülverizatörlerin depolarında yer almaktadır.
 2. Acil

  tarla pülverizatörü nedir hakkında detaylı bilgi isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder


pülverizatör nedir,  bahçe pülverizatör hakkında bilgi