+ Yorum Gönder
Ziraat ve Tarım ve Tarım ve Hububat Forumunda Aşırı soğuğa dayanıklı buğday ve arpa çeşitleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Aşırı soğuğa dayanıklı buğday ve arpa çeşitleri
  Aşırı soğuğa dayanıklı buğday ve arpa çeşitleri

  Aşırı soğuğa dayanıklı buğday ve arpa çeşitleri hakkında kısa bilgi


  bugday-resmi.jpg

  ANKARA - Selma Kasap

  Proje sonunda, kışlık kırmızı sert ekmeklik buğdayla iki kışlık arpa çeşidinin üretim izni alındı ve İç Anadolu Bölgesi'nde üretime başlandı.
  ProGen Tohum AŞ Ürün ve Pazar Geliştirme Müdürü Hüseyin Güngör, yaptığı açıklamada, Avrupa'nın sanayiye dönük EUROSTARS programı kapsamında desteklenen ''Kaliteli ve Yüksek Verimli Kışlık Tahıl Kaynaklarının Geliştirilmesi'' projesinin, Avusturya, Macaristan, Slovakya, Çek Cumhuriyeti, Hırvatistan, Slovenya, Sırbistan, Romanya, Bulgaristan ile yürütüldüğünü belirtti.
  Türkiye'de 5 milyon hektarda kışlık tahıl yetiştirildiğinin varsayıldığını belirten Güngör, projeyle hastalık ve zararlılara, kuraklığa ve sert kış koşullarına, erken gelen sıcaklara dayanıklılık gösteren yüksek kaliteli tahıllar elde edileceğini ve genetik çeşitliliğin artacağını söyledi.
  Güngör, ''Tohumluk için her yıl yurt dışına milyonlarca dolar para akışının olduğu düşünüldüğünde, projenin firma ve ülke ekonomisi açısından önemi daha da anlaşılacaktır. Proje sonucunda kışlık kırmızı sert ekmeklik buğdayla iki kışlık arpa çeşidinin üretim izni alındı. İç Anadolu Bölgesi'nde üretimleri yapılarak Türk tarımına kazandırıldı'' diye konuştu.
 2. Acil

  Aşırı soğuğa dayanıklı buğday ve arpa çeşitleri isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder


buğday,  tohum çeşitleri