+ Yorum Gönder
Ziraat ve Tarım ve Tarım ve Hububat Forumunda Mercimek ne zaman , nerede , nasıl yetişir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Mercimek ne zaman , nerede , nasıl yetişir
  Mercimek ne zaman , nerede , nasıl yetişir

  mercimek yetiştirme koşulları

  MERCİMEK

  Kuraklığa dayanıklı olduğu için en fazla tarımı G. DoğuAnadolu Bölgesinde gelişmiştir. Mercimek üretimimizin yarıdan fazlası bu bölgeden karşılanır (kırmızı mercimek). Üretimdeikinci bölgemiz İç Anadolu Bölgesidir(yeşil mercimek).
 2. Ziyaretçi

  MERCİMEK TARIMININ ÖNEMİ  Yemeklik tane baklagiller içerisinde yer alan mercimek, içerdiği protein oranının yüksek olması nedeniyle insan beslenmesinde önemli bir yere sahiptir. Kurak bölgelerde ekim nöbetine girerek hem üreticiye hem de ülke ekonomisine ek gelir sağlamaktadır. Kışlık ve yazlık ekime ıygun mercimek çeşitleri bulunmaktadır.
 3. Ziyaretçi
  Kışlık mercimek ekimini sınırlandıran en önemli faktör yabancı otlardır. Mevcut yabancı ot öldürücüler ile etkili kontrol yapılamamakta bu da verimin düşmesine neden olmaktadır. Yabancı ot mücadelesinin iyi yapıldığı durumlarda kışlık mercimeğin verimi yazlık mercimeğe göre % 50 daha fazla olmaktadır. Orta Anadolu Bölgesinde yazlık olarak yetiştirilen mercimekte bir defa ot alımı çok faydalı olmaktadır. Güneydoğu Anadolu Bölgesinde tarlalar genellikle büyük olduğundan elle ot alımı ekonomik değildir bu nedenle ilk sürümün pullukla derin, ikinci sürümün ise yağmurdan sonra yabancı otlar çimlenirken yapılması yabancı otlarla mücadele açısından önemlidir.
 4. Harbikız
  Devamlı Üye
  Kışlık mercimek ekimi Güneydoğu Anadolu Bölgesinde Kasım, Orta Anadolu ve Geçit Bölgelerinde ise Ekim ayında yapılır. Yazlık mercimek ekimi de Şubat sonu Mart başında yapılır.

+ Yorum Gönder


mercimek nerede yetişir,  mercimek nasıl yetişir,  mercimek nerede ve nasıl yetişir,  mercimeğin yetişme koşulları,  mercimek nerede yetisir,  kırmızı mercimek nasıl yetişir