+ Yorum Gönder
Ziraat ve Tarım ve Tarım ve Hububat Forumunda Organik gübre hakkında bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Feyruşah
  Devamlı Üye

  Organik gübre hakkında bilgi
  Organik gübre hakkında bilgi


  Gübre, kimyasal yollarla veya doğal yolla oluşan, içerisinde bitki gelişimi için gerekli olan bileşiklerin bulunduğu maddedir. Yetiştireceğimiz bitkinin ihtiyaç duyduğu bileşikler toprakta az olarak bulunuyorsa gübre vasıtasıyla toprağı gübreleyerek bitkinin gereksinim duyduğu mineral ihtiyacı karşılanır.

  Doğal olarak oluşan gübreler, hayvan dışkıları ve bitki artıklarından oluşur. Bunların içinde en faydalısı LEONARDİT kaynaklı olanlardır. Hayvan dışkılarından oluşan gübrelere halk dilinde ahır gübresi adı verilir. Ahır gübreleri sadece içeriğindeki organik madde miktarıyla organik madde eksikliğini giderir fakat LEONARDİT kaynaklı ürünler içeriğindeki Hümik+Fulvik asit sayesinde toprağı düzenleyici etkisi vardır. Ayrıca Leonardit kaynaklı gübrelerin en önemli özelliklerinden biriside toprağın geçirgenliğini arttırarak toprağın yumuşamasını sağlarlar.
 2. AZMİYE
  Devamlı Üye

  Organik Gübre, bitkinin beslenmesi için gerekli olan minarelleri içinde bulunduran ve toprağın kimyasal yapıyı düzenleyerek bitkinin topraktan beslenmesini kolaylaştıran hayvan veya fosil atıklarla yada farklı doğal yollarla üretilen ürüne denir.
+ Yorum Gönder