+ Yorum Gönder
Duyurular ve TatLı SöZLük Forumunda Jimnastik ile ilgili bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Jimnastik ile ilgili bilgi
  Jimnastik Hakkında Uzun Bilgiler

  soru Arkadaşlar hemen bana bugün için jimnastik ile ilgili bilgiler verir misiniz?

  cevap Vücudu çevikleştirmek ve güçlendirmek için yapılan alıştırmaların tümü, idman, kültürfizik
  Örnek: Bir jimnastik hareketiyle kollarını iki üç defa yana doğru açtı. Y. K. Karaosmanoğlu
  2. Erkeklerde, yer alıştırmaları, barparalel, barfiks, halkalar ve kulplu beygir; kadınlarda yer alıştırmaları, eşit olmayan çubuklar, barfiks, denge kalası alıştırmalarını içeren yarışma disiplini.
  3.İnsanın beden ve ruh yeteneklerini geliştirmek amacıyle biyolojik olanaklar içinde uygulanan yöntemli, ölçülü ve düzenli vücut alıştırmaları.
  4.Vücut alıştırmalarının, yöntemine ve kurallarına göre öğretildiği ders.  Jimnastik, vücudu, fiziksel yapısını düzeltme ve geliştirme amacıyla düzenli hareket ettirme sanatı. Vücudu çevikleştirmek ve güçlendirmek için yapılan alıştırmaların tümü, idman, kültürfizik. Erkeklerde, yer alıştırmaları, barparalel, barfiks, halkalar ve kulplu beygir; kadınlarda yer alıştırmaları, eşit olmayan çubuklar, barfiks, denge kalası alıştırmalarını içeren yarışma disiplini.

  İyileştirme ve öğrenme amaçları güden tıbbi jimnastik ve eğitim jimnastiğiyse sanat olmaktan çıkıp bilim sayılmaktadır.

  İnsanın fizik ve moral yetilerini eğitmek, fiziksel ve ruhsal verimini arttırmak amacıyla beden çalışmalarından yararlanan "fiziksel eğitim" jimnastikten ayrı bir daldır.


  Bölümleri

  * Aletli ya da aletsiz jimnastik
  * Artistik jimnastik
  * Modern ritmik jimnastik
  * Atletizm öncesi jimnastik
  * Oda jimnastiği
  * Cambazlık jimnastiği
  * Düzeltici jimnastik
  * Eğitici jimnastik
  * Tıbbi jimnastik

  Jimnastiğin branşları

  A. Artistik Jimnastik: Ülkemizdeki eski adı Aletli jimnastiktir. Sanatsal ya da sanat jimnastiği anlamına gelir. Erkekler 6 alette yarışır. Bunlar şu aletlerdir: - Yer,kulplu beygir,halka,atlama beygiri,paralel,barfiks bayanlar 5 alette yarışır. - Atlama beygiri,kız paraleli,denge,yer,asimetrik paralel

  B. Ritmik Jimnastik: İsveç kökenli bir spordur. Oyunculuk, bale, müzik ve pandomin ile birlikte yapılır. Sadece bayanların yaptığı bir branştır. 1983'te Olimpiyatlara dahil edilen Ritmik Jimnastiğin kendine özgü kuralları ve puanlama sistemi vardır. Türkiye'de 1982 yılında başlayan Ritmik Jimnastik bir yarışma dalı olarak yenidir. Yalnız bayanların yarıştığı branştır. Artistik jimnastikte aletler sabit olmasına karşın, ritmik jimnastikte taşınabilir aletler kullanılmaktadır. Bunlar; çember, top, kurdele, ip, lobuttur. Her yıl bunların bir tanesinin kullanımı iptal edilir.

  C. Genel Jimnastik: Şu anda gösteri amaçlı yapılmakta olan bu branşta her ülke kendi yarışma kurallarını belirlemektedir. Genel jimnastik, müzik eşliğinde serbest spor giysileri ve taşınabilir her türlü aracın kullanılabileceği, içerisinde dans, çeşitli jimnastik hareketleri olan, hatta belli bir temayı işleyen ve estetik görünümü ağır basan bir grup jimnastiğidir. Gruplar yalnız bay, yalnız bayan olabileceği gibi, karma da olabilir. Her alette serbest ve zorunlu hareketler vardır. Zorunlu hareketler önceden belirlenmiş hareketlerdir. Serbest hareketler, jimnastikçilerin kendilerinin düzenledikleri hareketlerdir ve yarışmacıların en başarılı yönlerini gösterebilmek amacını taşırlar.
 2. Betul
  Devamlı Üye

  Jimnastik erkeklerin ve kadınların bireysel olarak ve takımlar halinde yarıştıkları çok disiplinli bir spordur. Bireyler tek disiplin içinde veya tüm disiplinlerde yarışabilirler. Jimnastik üç ana bölüme ayrılır: Artistik jimnastik, ritmik jimnastik ve trambolin. Ritmik jimnastik sadece kadınların yer aldığı bir disiplindir. Erkeklerin artistik jimnastiği ise altı disiplini içerir.
+ Yorum Gönder


jimnastik hakkında bilgi,  jimnastik ile ilgili bilgiler,  jimnastik ile ilgili kısa bilgiler,  jimnastik hakkında kısa bilgi,  jimnastik ile ilgili yazı,  jimnastik ile ilgili yazılar