+ Yorum Gönder
Duyurular ve TatLı SöZLük Forumunda Kara yosunu ile ilgili bilgiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HAYAT
  Devamlı Üye

  Kara yosunu ile ilgili bilgiler
  Kara yosunu ne demek


  1.
  Çayır ve ormanlarda yumuşak bir bitki oluşturan çiçeksiz bitki, temriye.

  Bryophyta(
  Karayosunları);damarsız bitkilerdendir ve kara bitkileriyle su bitkileri arasındaki geçit formunu oluştururlar.
  İletim demetleri olmadığından beslenmeleri difuzyonla olur. Bu yüzden nemli bol bölgelerde yaşarlar. Gemmae of Marchantia
  Örnek cümle: Kara yosunu bitkisinde ince bir sap ucunda bulunan kapsüllerde spor keseleri bulunur. Sporlar keseler olgunlaşıp açılınca rüzgârın etkisiyle etrafa dağılır.


  Forumacil kelime anlamları, kelime ve sözcük bilgileri, kısa kelimeler
 2. Mesport
  Moderators

  Kara yosunları nedir

  Nemli yerlerde, ağaç kabukları ve toprak üzerinde görülen yeşil renkli küçük bir bitkidir. Küçük bir gövdeye ve köksü kısma sahiptirler. Damarsızdırlar. İnce saplarının ucunda bulunan spor keselerinin içindeki sporların olgunlaşarak keselerin çatlaması ile etrafa yayılması sonucu nemli yerlerde çimlenerek genç kara yosunu bitkisi oluşur. Bu şekilde eşeysiz üreme yaparlar. Ertesi yıl genç kara yosunu bitkisinin ince yapraklarının arasında oluşan erkek ve dişi üreme organlarındaki erkek ve dişi üreme hücrelerinin birleşmesi sonucu zigot oluşur. Zigot gelişimini tamamlayarak yeni bir karayosununu oluşturur. Bu şekilde üreme eşeyli üremedir. Kara yosununun hayatı boyunca bir eşeyli üremeyi bir eşeysiz üreme takip eder. Buna “döl değişimi” veya “döl almaşı” denir.
 3. Ziyaretçi
  olgunlaşmiş yada olgunlaşmamış olduğunu nasıl anlariz?,
 4. Fatma
  Administrator
  olgunlaşmiş yada olgunlaşmamış olduğunu nasıl anlariz?

  Yaprak yosunları çiçeksiz bitkiler olduğu için çimlenip yeni bitkiler verebilecek tohumları yoktur. Bu yüzden yaşam çevrimleri iki evrede gerçekleşir: Birinci evrede, olgunlaşmış bir yaprak yosununun ince uzun saplarının ucunda bulunan spor kesesi çatlar ya da kapağı açılır ve rüzgârla çevreye yayılan sporlar çimlenerek gametofit denen bitkiciğe dönüşür; ikinci evrede, bu bitkiciğin ürettiği eşey hücrelerinin birleşmesiyle yeni bir yaprak yosunu oluşur. Sporofit denen bu yeni bitki tümüyle erginleşince çevreye spor yaymaya başlar, böylece olay yinelenir.

+ Yorum Gönder


kara yosunu nedir kısaca,  kara yosunu hakkında kısa bilgi,  kara ile ilgili yazı,  kara ile ilgili bilgiler