+ Yorum Gönder
Duyurular ve TatLı SöZLük Forumunda Felsefede Biçim Form Ne Demektir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Felsefede Biçim Form Ne Demektir?

  Felsefede Biçim Form İle ilgili Bilgi

  SORU Arkadaşlar lütfen bana hemen felsefe dersim ile ilgili biçim formu hakkında bilgi verir misiniz?

  CEVAP Nesnelerin dış görünüşü. Metafizikte bir nesnenin, gizil ilkesi olan, hammaddeden ayırt edilen etkin belirleyici ilkesi.

  Platon bugün biçim sözcüğü ile karşılanan eidos terimini bir şeyi o şey yapan kalıcı gerçeklik ile sonlu ve değişmeye uğrayan tikelleri ayırmak için kullanmıştır. Platoncu biçim kavramı, da Pytagarosçı kurama dayanır. Bu kurama göre, nesnelerin ayırt edici özelliklerini veren maddi öğeler değil, Pythagoras’ın sayısal olarak adlandırdığı kavranabilir yapılardır.

  Madde ve biçim arasındaki ayrımı ilk kez ortaya atan Aristoteles’tir. O’na göre madde kendi içinde bir nesne değil, nesnelerin oluşumunda bulunan farklılaşmış temel öğedir. Tikel nesnelerin, bu temel öğeden oluşmaları farklılaşma süreci ile gerçekleşir. Bu süreç içinde belirli biçimler alan nesneler de kavranabilir dünyayı oluşturur. Madde gizil öğe, biçim ise gerçekleşen öğedir.

  Alman filozof Kant’a göre, biçim zihnin, bir özelliği birey tarafından nesneye yükleniyordu. Kant’a göre mekan ve zamanın duyarlılığı iki apriori biçimindedir. İnsanın kendi başına zaman ve mekan deneyimi olmasa bile insanın mekan ve zaman dışı deneyiminin olmayacağını savundu.
 2. Gamze
  Devamlı Üye

  Felsefe insanın aklını karıştırmaktan başka bir şey değil bence. Anlamak istediğimiz yada anlamaya çalıştığımız bir konuya felsefe girince o kesinlikle çözülecek bir hal almıyor.
+ Yorum Gönder


form nedir felsefe,  felsefede form ne demek,  felsefede form nedir,  felsefede form,  form ne demek,  felsefe form nedir