+ Yorum Gönder
Duyurular ve TatLı SöZLük Forumunda ışık ile ilgili kısa bilgiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  ışık ile ilgili kısa bilgiler

  Işık ile ilgili kısa bilgiler nelerdir

  Hemen bana ışık hakkında yorum yapar mısınız arkadaşlar acele ederseniz sevinirim. 2. FERAY
  Devamlı Üye


  Işık hakkında kısa bilgiler

  Işık, bir ışımanın ışık kaynağından çıktıktan sonra cisimlere çarparak veya direk olarak yansıması sonucu canlıların görmesini sağlayan olgudur. C ile gösterilir. Yunanca'da celeritas (hız) anlamına gelir. Einstein'ın E=mc² kütle-enerji eşdeğerliğindeki c ışık hızını ifade eder. Görünür ışık (yaygın kullanımı ışık), insan gözü tarafından algılanabilen ve görülen elektromanyetik dalgadır. Işık Sinüs dalga’sı ve parçacık (foton) şeklinde hareket eder. Görünür ışığın dalga boyu 400 nm ile 700 nm arasındadır. Bu aralık elektromanyetik tayfta, kızılötesi ile morötesi arasına denk gelir. Görünür ışığın dalga boyu kızılötesinden kısa, morötesinden uzundur.

  Işığın özellikleri arasında şiddeti, yayılma yönü, frekansı, kutuplanması ve vakumda 299,792,456 m/s olan hızı yer alır.

  Işık da diğer elektromanyetik ışınımlar (EMI) gibi foton adı verilen "paketlerden" oluşur. Fotonlar dalgaların ve parçacıkların özelliklerini gösterir. Bu, fizikte dalga parçacık ikiliği olarak adlandırılır. Işığı inceleyen fiziğin alt dalı optiktir. Optik, modern fiziğin önemli bir araştırma alanıdır.

 3. Fatma
  Administrator
  En büyük ışık kaynağımız güneştir. Ayrıca ışık doğal ve yapay ışık olarak ikiye ayrılır.
+ Yorum Gönder


ışık ile ilgili bilgiler,  ışıkla ilgili bilgiler,  ışık ile ilgili bilgi,  ışık ile kısa bilgi,  Isikla ilgili arastirma kisaca,  ışık ile ilgili kısa bilgiler