+ Yorum Gönder
Duyurular ve TatLı SöZLük Forumunda Telefon Nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Reloladed
  Devamlı Üye

  Telefon Nedir

  Telefon ne demek?

  telefon.jpg

  1. Konuşmaları ileten ve yansıtan elektrik tesisatının bütünü.
  2. Birbirinden uzakta bulunan iki kişinin konuşmasını sağlayan aygıt.
  Arapçasının Tilifun Olduunu Duyduğumda Çok Güldüüm Teknolojinin En İyi HediyelerinDen Biri ..
 2. Gizliyara
  FoRuMaciL Security

  Telefon, birbirinden uzak yerlerde bulunan kişiler ve sistemler arasında bilgi alışverişini sağlayan elektrikli ses alıp verme cihazı. Telefonun çalışmasında ana prensip ağızdan çıkan ses dalgalarının önce elektrik sinyallarına çevrilmesi, bu sinyalların muhtelif gönderme metodlarıyla uzağa iletilmesinden sonra, bu defa elektrik sinyallarının tekrar kulakla duyulabilecek ses dalgalarına çevrilmesidir. Telefon ilk olarak 1876 senesinde 1876 yılı olayları, ölümler, doğumlar ve diğer önemli gelişmeler
  Tümünü okumak için linke tıklayınız.Graham Bell tarafından yapılmıştır. Önce şehirlerde kurulan telefon şebekeleri daha sonra şehirlerarası, milletlerarası sistemler haline dönüşmüş ve uydular aracılığıyla dünyanın her köşesinin birbiriyle muhaberesi sağlanmıştır.
 3. Gizliyara
  FoRuMaciL Security
  Telefon nasıl çalışır: Bir elektrik devresi üzerinden bir telefon konuşmasının yapılması sırasında meydana gelen olaylar şöylece sıralanabilir:

  # Ses enerjisi mekanik enerjiye dönüşür.

  # Mekanik enerji elektrik enerjisine dönüşür.

  # Elektrik enerjisi nakledilir.

  # Karşı tarafta elektrik enerjisi manyetik enerjiye dönüşür.

  # Manyetik enerji mekanik enerjiye dönüşür.

  # Mekanik enerji ses enerjisine dönüşür.

  Elektrik titreşimlerinin iletkenlerdeki yayılma hızı esas titreşimlerinin havadaki yayılma hızından bir kaç yüz bin kere daha fazla olduğundan (200-300 bin km/sn mertebesinde) telefon ile konuşanlar, aradaki uzaklığa rağmen, karşı karşıya bulunuyorlarmış hissine sahiptirler. Telefon sistemi üç ana görev yapar. İki abone arasında konuşma irtibatını sağlar ve aboneler arasında çağırma, meşgul çevirme, ses sinyalleri üretir. Otomatik olmayan manyetolu telefonlarda bu işlemler elle yapılır.
+ Yorum Gönder