+ Yorum Gönder
Duyurular ve TatLı SöZLük Forumunda Çikolata Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Reloladed
  Devamlı Üye

  Çikolata Hakkında Bilgi
  Çikolata İle İlgili Bilgi


  ~ Kakao kabuğunun içinden çıkarıLan çekirdekLerin kurutuLduktan sonra kavruLup öğütüLmesiyLe eLde ediLen, kuvvetLi bir besin maddesi.

  ~ Kimi insanLarın mutLuLuk kaynağı.
 2. Asel
  Bayan Üye

  Çikolata Hakkında Bilgi

  Çikolata: Kakao bitkisinin tanelerinden elde edilen katı veya sıvı besin.

  XVI. yy.da, Aztek imparatoru Montezuma’nm sarayında, Hernan Cortes ilk defa olarak, bir ağacın (caca-huatl) meyvelerinden yapılmış içkiyi, chocolatl’ı tattı.

  Kakao bitkisi, yüksekliği 7 metreyi aşabilen ve yaprakları yıl boyu yeşil kalan bir ağaçtır (odunsu bitki). Sıcak ve nemli iklimlerde yetişir; bunun için özellikle Amerika ve Afrika’nın tropikal bölgelerinde yaygındır.  Çikolata.jpg.


  Cortes, Meksika’dan dönüşünde bu buluşunu getirdiği zaman yurttaşları, yerli admi çikolata ve kakao’ya dönüştürdüler. Bundan yapılan yeni içki kısa zamanda moda oldu; katı çikolatanın yapım yöntemi ise ancak XIX. yy.da bulundu.

  Toplandıktan sonra, kakao taneleri ayıklanır, kavrulur, öğütülür ve şeker veya balla karıştırılır.

  Bütün bunlar yumuşak bir hamur haline getirilince, kalıp makinesi, kalıplara döker. Soğuduktan sonra çikolata parçaları alüminyum kâğıda sarılır.

  Günümüzde sütlü, bademli, fındıklı v.b. çeşitli çikolatalar yapılmaktadır. Pasta ve tatlıların hazırlanmasında da çikolatadan yararlanılır. Eczacılıkta, özellikle çocuk hastalıklarına karşı kullanılan ilaçlara tad ve kıvam vermek için çikolata katıldığı olur.

  Çikolatayı eskiden hep dış ülkelerden getirten Türkiye’de ilk fabrika 1924′te kuruldu; bugün çikolata üreten fabrika sayısı 30′dan fazladır.

  Sporculara Göre

  Çikolatanın içindeki maddelerden teobromin (kg’da 6 gr), organizma üzerinde hemen uyarıcı bir etki yaratır; bunun için pek çok sporcu, uzun bir çaba harcayacakları zaman çikolata yerler.

  Çikolatanın kalori değeri de oldukça yüksektir: kilo başına 5 280 kalori (peynirde 4 000 ve ette 1 470 kalori vardır).

+ Yorum Gönder