+ Yorum Gönder
Elektronik ve Teknoloji ve Teknoloji Dünyası Forumunda Dünyanın ilk bilgisayarı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Dünyanın ilk bilgisayarı
  Dünyanın ilk bilgisayarı


  Dünyanın ilk bilgisayarı 1.jpgDünyanın ilk bilgisayarı 2.jpgDünyanın ilk bilgisayarı 3.gifd-nyan-n-ilk-bilgisayar-4.jpg
  Berlin’li mucid Konrad Zuse tarafından 1941’de ilk defa geliştirilen bilgisayarın 64 kelimelik hafıza kapasitesi bulunuyordu


  12 Mayıs 1941’de Almanya’nın Berlin şehrinde ilk bilgisayar çalışmaya başladı. Dünyanın ilk bilgisayarını Alman mucid, uçak fabrikasında çalışan inşaat mühendisi Konrad Zuse geliştirdi. Z3 adını verdiği bilgisayar üç çeşit bilgi-işlem yapabiliyordu ve 64 kelimelik bir hafızaya sahipti.

  Konrad Zuse tarafından geliştirilen bilgisayarın büyüklüğü bir oturma odası vitrini kadardı ve ağırlığı bir tondu. İlk bilgisayar Z3 üç saniye içinde çarpma, bölme ve karekökü hesapları yapabiliyordu. 1995’te ölen Zuse, bilgisayarı hesap yapmaktan üşenecek kadar tembel olduğu için geliştirdiğini söylemişti.

  Z3’ün orijinali savaş sırasında 21 Aralık 1943’te bir bombardımanda tahrip oldu. Daha sonra benzerleri geliştirilerek yapıldı. Konrad Zuse’nin oğlu Horst Zuse, babasının 100. doğum günü dolayısıyla ilk bilgisayarın orijinaline tam benzeyen bir kopisini yeniden yaptı.
 2. AYFER
  Bayan Üye

  Dünyanın ilk bilgisayarı görselde de görüldüğü gibi çok yer kaplayan ve birden fazla kişinin uğraşları sonucunda çalışıyordu. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte bilgisayar ebatı küçüldü.
+ Yorum Gönder


ilk bilgisayar,  dünyanın ilk bilgisayarı,  dünyadaki ilk bilgisayar,  İLK BİLGİSAYAR,  dünyada ilk bilgisayar,  dünyadaki ilk bilgisayar resmi