+ Yorum Gönder
Elektronik ve Teknoloji ve Teknoloji Dünyası Forumunda Fiber Optik Kablo Nasıl Yapılıyor Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Fiber Optik Kablo Nasıl Yapılıyor
  Fiber Optik Kablo Nasıl Yapılıyor


  Bir optik lifin yapılışı geniş cam bir tüple başlar. Öncelikle ambalajlar açılır. Sonra aşındırıcı hidroklorik asit banyosuna yatırılır. Bu işlem yağlı tortuları ve kirleri ortadan kaldırır. Sonra tüplerin her biri diplerinden torno tezgağına yerleştirilir.
  Araştırmacılar plastiği icat ettiler ve kırıldığında onu tamir etmek için sadece basit bir saç kurucusunun bile sağlayabileceği ısıyı kullandılar. Böylece kırık kendi kendini tamir etti. Bu uzun süre elektroniğin problemrini çözebilirdi. Ama bir bileşen önce ısıtılıp sonra soğuduğunda etrafını saran plastiği zayıflatır.

  Onlar elektronik iletişimin ağır işçileridir. Telefonda söylediğiniz her söz veya internette tuşladığınız her karakter her zaman gideceği yere bu saç teli kılınlığındaki incelikteki optik liflerin içinden geçerek geçer.

  Bir optik lifin yapılışı geniş cam bir tüple başlar. Öncelikle ambalajlar açılır. Sonra aşındırıcı hidroklorik asit banyosuna yatırılır. Bu işlem yağlı tortuları ve kirleri ortadan kaldırır. Sonra tüplerin her biri diplerinden torno tezgağına yerleştirilir. Tüpler kendi etraflarında dönerken hidrojen oksijen alevi ile ısıtılırlar. Tüpler beyaza dönerken gittikçe birleşebilecekleri en uygun sıcaklık değerine yaklaşırlar.2000 derecede iki tüp eriyerek birleşir. Bu yeni daha uzun tüp başka bir torno tezgağına yerleştirilir.

  Tüp dönerken bir kimyasal gaz karşımı içine enjekte edilir. Bu arada çapraz ısıtıcı herşeyi ısıtmaktır. Bu gaz karışımı doğada bolca bulunan sıvı halindeki slikon ve transistörler ve diğer elektronik aygıtlarda yarı iletken olarak kullanılan kalay benzeri bir madde olan germanyumdan oluşur. Gazlar ısınırken cam tüpün içine beyaz bir is bırakmalarına neden olan bir kimysal reaksiyona uğrarlar. Isı en son optik lifin çekirdiğini oluşturacak isi eriterek şekillendirmeye başlar. Cam tüpün kendisi daha sonra lifin kaplaması olacaktır. Yeteri kadar eritilmiş is oluştuğunda isin kendisicam haline gelene kadar ısıtılır. Daha sonra içindeki yeni cam yumuşak olana kadar cam tüp ısıtılır.

  Şiddetli ısı eninde sonunda tüpü daraltıp sağlam bir çubuk haline getirecektir. Optik lifin iç yapısı tamamlanmıştır ama halen çok iri yapılı bir çubuktur. Bu yüzden sonraki adım onu inceltmektedir. ilk olarak cam tüp daraltılmamış bölümünden ayrılır. Sonra asıl şekli verilmek üzere germe kulesi adı verilen cihaza dikey olarak yerleştirlir. Germe kulesinin 2000 bin derecedeki fırınında cam tüpün son halinden önceki biçimi son bulur.

  Cam yumuşar. Yer çekimi tıpkı bir balın sarkması gibi yumuşamış camın aşağıya çekilmesine yardımcı olur. Sonra bir damla camı ağırlık olarak kullanıp yumuşamış camı ince cam bir fiber haline alana kadar germeyi sürdürür. Bir makara gerilmiş lifin gerginlik dercesini ölçer. Özel bir görüntüleyici yardımıyla lifin çapının kesin olarak 125 mikrometre başka bir deyişle milimetrenin 8 de biri olduğundan emin olunur. Sonra lif toz ve diğer kirleticilerden korunmak için aktinolit kaplanıp ultroviole lambalar tarafından fırınlanır. Sonunda lif bir slindirin üzerine sarılır. Burdan sonra yüklemeye ya da kablonun içerisine yerleştirilmeye hazırdır.

  Optik lif kabloların üretimi pahlıdır. Ama geleneksel bakır kablolardan daha küçük ve hafiftirler. Optik lifler daha çok bilgi taşırlar ve bakır kabloların aksine elektromanyetik parazitlere karşı dirençlidirler. Ayrıca farkedilmeden dinlenilmeside zordur. Ve tüm bunların yapılmasını sağlayan karmaşık süreç çok basit bir prensibe bağlıdır.

  CAMIN İÇİNDEN GEÇEN IŞIK
 2. Acil

  Fiber Optik Kablo Nasıl Yapılıyor isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder