+ Yorum Gönder
Elektronik ve Teknoloji ve Teknoloji Dünyası Forumunda Nükleer Santralin Zararları Maddeler Halinde Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Nükleer Santralin Zararları Maddeler Halinde
  Nükleer santralin zararları Maddeler halinde

  PLÜTONYUM:
  Ömrü 250 yıldır. Nükleer reaktörlerin çalışması sırasında atık olarak ortaya çıkar. Üst düzeyde zehirli ve kanser yapıcıdır.

  STRONSİYUM:
  Ömrü 280 yıldır. Bu radyoaktif madde yağış yoluyla bitkilere oradan da hayvanların sütüne geçerek insanlara bulaşır. Kan kanserine ( lösemi) yol açar.

  TRİTYUM : Ömrü 120 yıldır. Büyük oranda sudan oluşan vücudumuzda üreme hücrelerinde kalıtlıma ait kromozomlara yerleşir ve bozar.

  SEZYUM 137:
  300 yıldır. Besin yoluyla insan vücuduna girer ve kaslara zarar verir.

  İYOD 129:
  Ömrü 34 milyon yıldır. Radyoaktif otlarla beslenen hayvan sütüyle insan vücuduna girer. Tiroid bezi kanserine , çocuklarda büyüme aksaklıklarına ve genetik bozukluklara neden olur.


  Bu durumda Nükleer Santral’ in zarar vermeyeceğini , Atıkların sağlıklı depolanacağını ve insanlığa zarar vermeyeceğini kim garanti edebilir?


  Nükleer santral kurulması düşünülen yerler arasında ; Sinop / İnceburun , Mersin/ Akkuyu , Konya , Sakarya / Tuzağazı , Trakya /Tekirdağ-Edirne ,Çilingoz çiftliği , Lizne Burnu gibi yerler telaffuz edilmektedir. Bu yöreler Depremsellik, güvenlik, çevre, nufus, su kaynaklarına erişebilirlik gibi kriterler dikkate alınarak olumlu not alan yerler olarak seçilmişlerdi.

  2. Enerji açığımız , yenilenebilir kaynaklardan üretilip, kayıp ve kaçakların engellendiği verimli kullanım sağlanarak, büyük çevresel ve ekonomik risklere girilmeden elde edilebilir.

  3. Nükleer seçenek kurulumu uzun , işletilmesi pahalı, kullanım ömrü tamamlanınca tesisin sökülmesi riskli ve maliyetli olduğundan uzun vadede kamu kaynaklarını savurganca tüketir.

  4. Dünya, radyoaktif atıkların güvenle saklanması için henüz bir çözüm bulmamıştır / bulamamıştır.<<<

  5. Atom enerjisi çok tehlikeli bir seçimdir.

  6. Çernobil’i unutamadık. Zararlı etkileri hala sürüyor. Ve sürmeye de devam edecek.

  7. Soğutmak için kullanılan suyla nehir, göl ve denizlerin ekolojik dengesi bozulacak , su ürünleri ve bölgedeki balıkçılık yok edilecektir.

  8. Sürekli kaza yapma riski taşımaktadır

  9. Nükleer enerji ucuz ve karli olabilir ama santraller kisa ömürlüdür ve uzun vadede cok pahaliya patliyacak birseydir.

  10. Terör ve deprem riskli ülkemizde böyle bir ise kalkismak tam bir aptallik olur
 2. ismail
  Devamlı Üye

  Vallah adından bile anlaşılıyor iyi bir şey olamadığı zaten sıcakta patlama riski olan şeyden ne beklenir ki ancak enerji için çevreye verdiği zarar olur ayrıca geçen sene Japonya'da tsunamiden dolayı zarar gören nükleer santralin yaydığı tehlike uzun süre zor kontrol edildi
 3. Fatma
  Administrator
  Nükleer enerjinin en büyük zararı etrafa radyasyon sızıntısının olmasıdır. Az miktarda radyasyon sızıntının bile bir çok canlının ölmesine veya hastalıklı olmasına neden olacaktır.
+ Yorum Gönder


nükleer santral zararları maddeler halinde,  nükleer santral zararları,  nükleer santrallerin zararları maddeler halinde,  nükleer enerjinin zararları maddeler halinde,  nükleer enerjinin zararları,  nükleer santrallerin zararları