+ Yorum Gönder
Elektronik ve Teknoloji ve Teknoloji Dünyası Forumunda Dünyadaki İlk Elektrikli Soba hakkında bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbikız
  Devamlı Üye

  Dünyadaki İlk Elektrikli Soba hakkında bilgi
  Dünyadaki İlk Elektrikli Soba

  Dünyadaki ilk elektrikli soba Amerika Birleşik Devletleri’nde Burton Electric Co. firması tarafından 1887 yılında yapılmıştır. Patenti alınan ilk elektrikli soba 1889 yılında seri üretimine başlanıldı.Elektrikli soba patenti 1887 yılında ABD’de Dr. W.Leigh Burton tarafından alındı. İki yıl sonra da ”Burton Electric Co.” adlı kuruluş, seri üretimine başladı. “The Electrician” adlı dergi bu yeni elektrikli ısıtma araçlarım şöyle tanımlıyordu:“Burton elektrik sobası, blok demirden yapılmış bir kasa içindeki rezistanslardan oluşuyor. Bu rezistansların çevresi kuru alçıyla kaplanmış. Amaç, tellerden gelen ısıyı emmek ve böylece boşa gitmesini engellemek. Isıtıcılara 80 volt ve 2.5 amper gücünde akım veriliyor. Bu güçte bir elektrik akımı, sobanın ısısını 200°F’ye kadar yükseltiyor.”
 2. Betul
  Devamlı Üye

  Dünyada ki ilk elektrikli soba 1887 yılında ABD'de Dr. W. Leigh Burton tarafından alınmıştı. Bu elektrikli soba ilk 1889 yılında seri üretimine başlamıştı.
+ Yorum Gönder