+ Yorum Gönder
Elektronik ve Teknoloji ve Teknoloji Dünyası Forumunda Türkiyeye İlk Uçak Ne Zaman Geldi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Zeyneb
  Bayan Üye

  Türkiyeye İlk Uçak Ne Zaman Geldi
  Türkiyeye İlk Uçak Ne Zaman Geldi

  1911 yılına kadar Türkiye "de uçak hakkında yeterince bilgisi olan tek bir kişi dahi yoktu. Avrupa devletlerinde uçak yapımı ilerlemiş,uçaklar savaştaki yerlerini almışlardı.

  1911 yılı Temmuz ayında süvari yüzbaşılarından Fesa ve İstihkam teğmenlerinden Yusuf Kenan Beyler, uçuş öğrenimi yapmak üzere Fransa"ya gönderildiler. Sekiz aylık bir öğrenim devresinden sonra Türkiye"ye dönen Fesa ve Yusuf Kenan Beyler derhal göreve başladılar.

  Düşman üzerinde ilk keşif uçuşu,22Şubat 1912 tarihinde Fesa Bey tarafından yapıldı.Silivri hizalarında bulunan Bulgar ordusu üzerinde uçan Fesa Bey, açılan yaylım ateşlere rağmen görevini başarı ile tamamlayıp, uç ağını hiç bir yara almadan Yeşilköye indirmeyi başardı.

  Sivil amaçlarla kullanılmak üzere Türkiye"ye ilk uçak 10 Mayıs 1925 tarihinde getirtilmiştir.Tayyare Cemiyeti tarafından getirtilen bu uçak, saatte ancak 150 km. hız yapabiliyordu Bu uçakla ilk tecrübe uçuşunu Vecihi Hurkuş yapmıştır.

  Türkiye"deki tek sivil havacılık kurulu şu olan Tayyare Cemiyeti daha sonra "Türk Hava Kurumu"adını almıştır.
 2. Özberk
  Yeni Üye

  türkiyede ilk zamanlarda uçağın ne olduğunu bile bilmeyen halk havada ördüğü zaman paniğe kapılmıştır. aynı ilk uçan sepetli balon avrupanın gökyüzünde giderken onu gören halın çığlıklar içinde kaçması gibi . avrupada havacılık eğitimi yapılıyordu.
+ Yorum Gönder