+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Tiyatro ve Skeç Arşivi Forumunda Tiyatroda Doğaçlama Nasıl Yapılır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Tiyatroda Doğaçlama Nasıl Yapılır
  tiyatroda doğaçlama nasıl yapılır

  tiyatroda doğaçlama nasıl yapılır hakkında bilgi
 2. Asel
  Bayan Üye

  Doğaçlama Nasıl Yapılır?

  Yazının olmadığı çağlarda ve yazının bulunmasından sonra da tiyatroda en çok tercih edilen türlerden olan doğaçlama günümüzde daha çok stand up ile ilişkilendirilmektedir.

  Oyunculuk kurslarında ve ajanslarında verilen doğaçlama eğitimi ise daha çok bu alanda kariyer yapmak isteyenleri sektöre yönelik eğitmekte; topluluk ve kamera karşısında nasıl rahat konuşulacağını öğretmektedir. Bu eğitimlerde doğaçlama yaparken kişinin uyması gereken bazı teknik kurallar vardır. Bunlar:
  Öncelikle oyuncu adayına hiçbir şekilde rolü ile ilgili bilgi verilmez.
  İkinci aşama olarak oyuncu ısınma ve ses yönetme çalışmaları yapar.
  Karşısındaki oyuncuları iyi tanıması ve onların tepkilerini tahmin etmesi gerekir. Burada da oyuncunun sezgi gücü ortaya çıkar.
  Oyun sırasında beklenmedik bir durumu kurtarması için sakin yapılı olması gerekir. Çok fazla heyecanlı olmak doğaçlama yapmaya engeldir.
  Bir sonraki cümleye zemin hazırlayan ilk cümleyi iyi seçmeli ve hikayenin tıkanmamasına özen göstermelidir. Yaratıcılık bir oyuncunun en önemli silahıdır.
  Hareket, mimik ve duruş oyunculuğun olmazsa olmazıdır. Bu yüzden doğaçlama yaparken söylediklerinizle uyumlu hareket etmelisiniz.

+ Yorum Gönder