+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Tiyatro ve Skeç Arşivi Forumunda Tiyatroda Doğaçlama örnekleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Tiyatroda Doğaçlama örnekleri
  tiyatroda doğaçlama örnekleri

  tiyatroda doğaçlama örnekleri verin
 2. Asel
  Bayan Üye

  Tiyatroda Doğaçlama örnekleri

  NESNE DOĞAÇLARI:
  İkili gruplar kendilerine iki nesne seçerler ve o nesneler arasında geçen bir durum yaratırlar.

  KURGULU DOĞAÇ:
  Grup ikiye ayrılır. Her grup karşı gruba belirleyici bazı cümleler söyler. Takımlar söylenen cümlelerden birisini seçer ve o cümleyi anlatacak bir kurgu oluştururlar.


  ÇAĞRIŞIMSAL DOĞAÇ:
  İki oyuncu serbest konulu bir doğaç yaparlar. Koç, doğacı bir yerde keser. Eklenen kişi çıkan kişinin son cümlesini kullanarak başka bir doğaç oluşturur.


  BELİRLEYİCİ NESNELER:
  Grup ikiye bölünür. Her grup kendi arasında onar nesne belirler. Karşı takımdan iki oyuncu sahnede kendi seçtikleri bir doğaçlamayı oynamaya başlarlar. Karşı takım doğaçlamayı bir yerinde kesip belirledikleri nesneyi söylerler. Sahneye çıkan diğer iki oyuncu, söylenen nesneyi içerecek yeni bir doğaç oluşturur.

  ÖYKÜ OLUŞTURMA:
  Öykünün gerçekçi mi yoksa gerçek üstü mü olacağına karar verildikten sonra her bir oyuncu tek cümle söyleyerek bir öykü oluşturur. Burada amaç grup dinamiğini oluşturmanın yanında birbirini dinlemeyi öğrenmek ve ortak yaratıyı oluşturmaktır.


  EKLEMELİ ÜÇ KİŞİLİK SINIRLANDIRILMIŞ DOĞAÇ:
  Doğaç konusu “pazarlama” olarak sınırlandırılır. Pazarlama kelimesi bildiğimiz anlamında kullanılmaz, kişi bir düşünceyi veya durumu pazarlayarak karşındakini ikna etmeyi hedefler. Doğaç iki kişi ile başlar. Kişilerin mekânı ve rolleri seyirci tarafından belirlenir. Doğaç esnasında çatışma oluştuktan sonra sorun çıkaran kişilerden biri doğaca uygun bir biçimde sahneyi terk eder. Doğaca o esnada üçüncü kişi dâhil olur. Bu katılım yeni bir çatışmayı doğurabilir. Her koşulda doğaç üçüncü kişinin katılımıyla sonlanacaktır.

+ Yorum Gönder


doğaclama örnekleri,  dogaclama ornekleri,  doğaçlama örneği