+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Tiyatro ve Skeç Arşivi Forumunda Redife'ye Güzelleme Oyunu Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbikız
  Devamlı Üye

  Redife'ye Güzelleme Oyunu Hakkında Bilgi
  Redife'ye Güzelleme oyunu hakkında bilgi


  Füruzan tarafından 1981'de yazılmış bir tiyatro oyunudur.
  Konu
  Temir Efendi, Bulgaristan göçmeni, işsiz bir adamdır. Köyünde evlenmiş, bir iş bulma umuduyla İstanbul'a gelmiştir. Hayatı yoksulluk içinde geçerken, doğan çocuklarını kaybetmiş en sonunda kızı Redife dünyaya gelmiştir. Redife 9 yaşındayken Temir'in karısı bir çocuğa daha hamile kalır. Geçim sıkıntısı çeken ailenin bu hamilelikle beraber iyice huzuru kaçar. Karısı evde doğum yaparken Temir ve kızı Redife evden uzaklaştırılır. Bir kahveye giden baba-kız orada ustalar ve çırakların fakirlikten kurtulma hayallerini, zenginlere karşı tutumları dinlerler. Kahveye ilk gittiklerinde babası annesine çok kötü davrandığı için küskün olan Redife de büyüklerini dinlemeye ve onları anlamaya başlar.
  Bilgiler
  "Redife'ye Güzelleme" ilk önce 1972 yılında "Kuşatma" öykü kitabında yer almıştır. "Edirne'nin Köprüleri" ve "Temizlik Kolu" hikâyeleriyle aynı sülaledeki Balkan göçmeni bir ailenin yaşadığı yoksulluğu anlatmaktadır.
  Kitabın orijinal kapağını çizen Turhan Selçuk'un kapak tasarımı ve Redife'nin ayrıca bir çizimi 2006'da üç boyutlu seramik heykellere çevrilmiş ve sergilenmiştir.


  …………..
 2. Acil

  Redife'ye Güzelleme Oyunu Hakkında Bilgi isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder