+ Yorum Gönder
Tuning ve Modifiye ve Trafik ve Çevre Forumunda Olumsuz Hava Koşullarının Yayalara Getirdiği Riskler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Olumsuz Hava Koşullarının Yayalara Getirdiği Riskler
  Olumsuz Hava Koşullarının Yayalara Getirdiği Riskler Nelerdir


  Bu konu karlı, yağmurlu ve fırtınalı havalarda karşılaşabileceğimiz tehlikeleri ve bunlarla başa çıkmanın yollarıyla ilgilidir.

  Neden yağmur yağdığında genellikle trafik tıkanır? Bu tıkanıklık ve olumsuz hava koşullarının yayaları nasıl etkilediğini bilmek bizi bu konuda daha duyarlı yapacaktır.

  Olumsuz Hava koşullarının Yayalara Getirdiği Riskler
  (Yansı 36)

  Karlı, yağmurlu havalar; sürücülere olduğu kadar yayalara da olumsuz, trafik güvenliğini azaltıcı ortamlar hazırlar. Görüşün kısıtlanması tehlikeler yaratır.

  Ancak bu hava şartlarının getirdiği en önemli risk; araçların yol yüzeyinin, ıslanması, kar ya da buzla kaplı olması nedeniyle fren mesafelerinin uzamasıdır. Daha da olumsuz koşullarda, araçların yayaların beklemediği, ters manevralar, savrulmalar ve taklalar ile frenin hiç etkili olamadığı kayma durumlarıdır.

  Bu tür havalarda, yaya olarak trafikte bulunurken, çok daha dikkatli ve araçlardan gelebilecek riskleri dikkate alaçak davranışlar içinde olmamız gerekir. Araçlarla geçişlerde aramızda olacak mesafenin uzun tutulması, ani hareketlerden kaçınılması ilk akla gelen önlemlerdir.

  Bu tür havalar, yayaların kendi hareketlerini de güçleştirirler. Beklenmedik kaymalar, düşmeler kaldırımda yürürken, karşıya geçerken ve araçlara binip-inerken ilave tehlikeler yaratırlar. Koşullara uygun ayakkabılar giyilmesi ve ani hareketlerden kaçınılması yararlı olabilir. 2. Abdulnasır
  Devamlı Üye

  Hava koşulları yaya veya sürücülere çok zor anlar yaşatmakta.Yaya buzlanan yolda asla hareket edemez aynı şekilde araçlarda bunun için yollarda veya yayalarında çokça geçtiği yerlerde buzlu yollara tuz dökülmekte.yayalar araç ve trafik kurallarına uyulması durumunda kış veya buzlanan yollarda biraz daha kazaların önüne geçilmiş olur.
+ Yorum Gönder


trafiği zorlaştıran hava koşulları,  trafiği zorlaştıran hava koşulları nelerdir,  değişik hava koşullarında karşılaşabileceğimiz tehlikeler,  farklı hava koşullarının trafikteki etkileri,  farklı hava koşulları,  değişik hava koşullarında bizi bekleyen tehlikeler nelerdir