+ Yorum Gönder
Tuning ve Modifiye ve Trafik ve Çevre Forumunda Hava Yolları Ulaşım Araçlarıı Nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Hava Yolları Ulaşım Araçlarıı Nelerdir
  hava yolları ulaşım araçları 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Hava Yolları Ulaşım Araçları

  Hava Taşıtları: İnsanların ulaşmak istedikleri yere havadan düz bir doğrultu ile doğrudan ve hızlı bir şekilde ulaşmalarını sağlayan araçlardır. Günümüzde ulaşımda kullanıldıkları gibi eğlence amaçlı olarak da kullanılmaktadırlar.

  Jet: Tepkili motorlarla çalışan, özel cihazların çıkardığı gazla basınç sağlanan, hızı diğer uçaklara göre 5 kat daha hızlı olabilen uçaklardır.
  Uçak: Kanatlarının altındaki havanın yaptığı basınç yardımıyla yükselip ilerleyebilen motorlu hava taşıtıdır.

  Planör:
  Hava akımlarından yararlanarak uçan, uçağa benzer motorsuz hava taşıtıdır. Yerden havalanması için bir araçla çekilmesi veya ilk kalkışı sağlaması için küçük bir motoru olabilir. Fiyatları çok uygun olduğu ve tamamen ses çıkartmadan uçabildiklerinden, genellikle turistik amaçlı veya hobi amaçla kullanılmaktadır.


  Helikopter: Dik iniş ve çıkış yapabildiği için dar yerlerde de kullanılabilen, iniş için özel pist gerektirmeyen, tepeden pervaneli uçan taşıtlardır.  Zeplin: Uzun silindirik bir balonun, havadan daha hafif gazlarla doldurularak kaldırma kuvveti sağlayan ve alt kısmında insan taşıma kabini bulunan, pervaneler yardımıyla havada istediği yöne gidebilen hava araçlarıdır. Günümüzde sadece turistik amaçlı gezilerde kullanılmaktadır.


  Balon:
  Isıtılmış hava ile doldurulan, küre biçiminde, alt kısmında insan taşımakta kullanılan sepeti bulunan rüzgarsız havalarda uçabilen bir hava aracıdır. Günümüzde turistik ve hobi amaçlı kullanılmaktadır.

+ Yorum Gönder