+ Yorum Gönder
Tuning ve Modifiye ve Trafik ve Çevre Forumunda Istanbul'un Ulaşım Araçları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Istanbul'un Ulaşım Araçları
  İstanbul'da ulaşımı sağlayan başlıca araçlar 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Istanbul'un Ulaşım Araçları Hakkında Kısa Bilgi


  TAKSİ  Taksiler tüm ülke genelinde olduğu gibi İstanbul’da da yaygın bir şekilde bulunur ve müşteriler tarafından tercih edilir. Taksilerin hepsi sarı renklidir. Plakaları ise T harfi ile başlar. Bu harf aracın taksi olduğunu belirten bir plakadır. Taksilerin içerisinde taksimetre bulunur. Bu taksimetreler kaç kilometre yol gittiğinizi ve ne kadar ücret ödemeniz gerektiğini gösterir. Taksimetrelerin açılış fiyatladı 2.50 TL’dir. Kilometre başına ise 1.60 TL olarak hesaplanır. Hızlı bir ulaşım sağlamak için taksileri deneyebilirsiniz. Ayrıca eğer ki Boğaz köprüsü üzerinden geçiş yapacaksınız geçiş ücretini müşterinin ödediğini unutmayın.

  İstanbul Taksi Ücretleri Konusuna burdan bakabilirsiniz.

  DOLMUŞLAR

  Dolmuşlar İstanbul içerisinde yaygın olarak kullanılan ulaşım araçlarının başında gelmektedir. Belli rotaları izleyerek bir yerden bir yere gitmenize olanak tanır. Diğer ulaşım araçlarından daha ucuz olduğu için oldukça rağbet görmektedir. Fiyatları gideceğiniz yerin mesafesine göre değişmekle beraber fiyatları İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından her yıl düzenli bir şekilde belirlenir. Güzergahlarını ön veya yan camlarında asılı olan levhalar vasıtası ile belirten dolmuşları rahatlıkla kullanabilir, ulaşmak istediğiniz yere varabilirsiniz.

  OTOBÜS

  İstanbul’da yaygın olarak kullanılan ulaşım araçlarından birisidir otobüsler. İstanbul’da otobüs işletmeciliği iki kurumun arasındadır. Birincisi İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından işletilirken diğeri ise Özel Halk Otobüsleri Kooperatifi tarafından işletilmektedir. İETT otobüsleri genel de kırmızı veya yeşil renkte olanlardır. Bu otobüslere İstanbul Kart ile biniş yapabilir ulaşmak istediğiniz noktaya gidebilirsiniz. Kooperatife bağlı otobüsler ise mavi ve turuncu renkleri taşır. Bu otobüsler ile de istediğiniz noktaya ulaşmakta sıkıntı yaşamazsınız. Taşıma tarifeleri hemen hemen aynı olan bu iki tip işletmenin otobüsleri, genel bir yolcu taşımacılık mantığı ile hareket eder. Bazı zaman çift katlı otobüslerle yolculuk yapma imkanı da yakalayabilirsiniz.

  METROBÜS

  Metrobüs İstanbul’da şehir içinde faaliyet gösteren en hızlı toplu ulaşım aracıdır. Duraklar haricinde durmaması, yolunun özel olması gibi sebepler metrobüsün yaygınlaşmasına sebep olmuştur. Avcılar’da başlayan metrobüs yolculuğu Anadolu Yakasına kadar sürer. Kilometrelerce uzunluktaki bu mesafe 45 dakika gibi kısa bir süre de tamamlanır. Hızlı bir ulaşım sağlamak istiyorsanız kesinlikle metrobüsü tercih etmenizde fayda olacaktır. Sabah saat 06.00 itibari ile Avcılar’dan başlayan seferler Kadıköy Söğütlüçeşme’ye kadar ulaşmaktadır.

  METRO

  10 milyondan fazla nüfusu ile çok büyük bir kent olan İstanbul’da ulaşım için çeşitli alternatifler düşünülmüştür. Bunlardan bir tanesi de metrodur. Her ne kadar şehrin nüfus oranına göre yetersiz gelse de toplu taşıma araçları arasında en çok tercih edilenlerden bir tanesidir metro.

  İstanbul’da metro için 3 ayrı hat bulunmaktadır. Birincisi Otogar’da başlayıp Aksaray, Yenibosna güzergahından Atatürk Havalimanı’na ulaşır.

  Diğer hat ise Zeytinburnu, Kabataş ve Eminönü’ne uzanır. Son hat ise oldukça büyük bir alanı kapsar. Bu hat üzerindeki metrolar ile Şişhane, Taksim, Osmanbey, Şişli-Mecidiyeköy, Gayrettepe, Levent, 4.Levent, Sanayi, Seyrantepe, İTÜ-Ayazağa, Atatürk Oto Sanayi, Darüşşafaka, Seyrantepe-Stadyum ve Hacıosman kadar uzanan bir hat izlenir. Elinizde bulunan İstanbul Kart ile metroları rahatlıkla kullanabilirsiniz.

  TÜNEL

  Londra’dan sonra dünyada bulunan en eski metro olan tünel tarihi ile ünlü bir ulaşım aracıdır.

  132 yıldır Beyoğlu Karaköy arasında çalışan Tünel, özellikle turistler başta olmak üzere acil işi olanlar ve vatandaşlar tarafından tercih edilen bir ulaşım aracı olmuştur. Son yıllarda gerçekleşen restorasyon çalışmaları ile eski tramvayların yerini lastik tekerlekli metrolar getirildi. Kolay bir ulaşım imkanı sunan tünelde fiyat tarifesi ise şu şekildedir. Jeton 1.75 TL, Tam bilet 1.75 TL, indirimli bilet 0.95 YTL’dir.

  Tünel insanların üzerinde eşsiz bir nostalji havası bıraktığı için de oldukça fazla tercih edilen bir ulaşım aracı olmuştur.

  TRAMVAY

  Tramvay İstanbullular tarafından kullanılan bir başka toplu taşıma araçlarından birisidir. Yaygın bir şekilde kullanılmaya devam edilse de artık yerini yavaş yavaş metrolara bırakan tramvaylar bugün 2 farklı nokta da mevcudiyetini sürdürmektedir. Bunlardan birisi Taksim ile Tünel arasında ki bölgedir. Burada eski tramvaylar ile İstiklal Caddesi’nin büyülü havasını koklayabilir ve ulaşımı sağlayabilirsiniz.

  Bir diğer güzergah ise Kabataş ile Zeytinburnu arasında bulunur.14 kilometremesafesi olan bu hat daha sonra yapılan çalışmalar ile birlikte Aksaray’a kadar uzanan bir sisteme dönüştü.

  FENİKÜLER


  İstanbul’da yaşanan trafik yoğunluğu sebebiyle yetkililer başka çareler aramaya başladılar. Bunun sonucunda Taksim bölgesinde ki trafiği azaltmak isteyen yetkililer Taksim ile Kabataş arasına bir Feniküler sistemi inşa ettiler. Yaklaşık500 metreuzunluğunda olan bu hat Kabataş Deniz Otobüsleri iskelesinden başlayıp Taksim’de havuzun altında son bulacak. Yapılan proje ile birlikte Taksim – Kabataş arasındaki mesafe yalnızca 110 saniyeye indirilmiş ve toplu taşıma konusunda büyük bir avantaj sağlamıştır.

  FERİBOT

  Boğazın bir tarafından diğer tarafına geçmek için kullanılan yaygın bir ulaşım aracıdır. Bu sayede hem kolay hem rahat bir yolculuk imkanı yakalayabilirsiniz. Gezi için de kullanabileceğiniz feribotlar ile Adalar bölgesine ulaşmak için ödeyeceğiniz ücretler arasında farklılıklar vardır.

  MOTOR

  Motor hızlı bir deniz ulaşım aracıdır. Kadıköy – Eminönü – Kadıköy, Beşiktaş – Üsküdar – Beşiktaş ve Karaköy – Üsküdar – Karaköy arasında yolcu taşımacılığı için biçilmiş kaftandır. Bir anlamda deniz dolmuşu olarak da nitelendirilen bu ulaşım araçlarına ismi geçen bölgelerde bulunan küçük limanlardan ulaşabilir ve hızlı bir yolculuk yapabilirsiniz.

  ARABA VAPURU


  Eğer ki aracınız ile bir yere ulaşmak istiyor fakat trafik konusu nedeniyle çekince yaşıyorsanız bu sorunlarınızı Araba Vapurları ile giderebilirsiniz. Özellikle Harem bölgesinde yaşanan trafik sorunlarına çözüm olması amacıyla planlanmış ve uygulamaya konulmuştur.

  Araba vapuru biletlerini vapura binmeden önce temin edebilirsiniz. Ücretler İstanbul Deniz Otobüsleri İşletmeleri tarafından araçların genel özelliklerine göre farklı farklı olarak belirlenmiştir.

  DENİZ OTOBÜSÜ


  İstanbul’da belki de en hızlı ulaşım araçlarının başında gelmektedir Deniz Otobüsleri. Özellikle uzun mesafeli bölgelere gitmek için tercih edebilir ve güvenli bir şekilde gideceğiniz noktaya ulaşabilirsiniz. Bostancı – Bakırköy, Kadıköy Sarıyer gibi uzun mesafeli olan bölgelere deniz otobüsleri ile hızlı bir şekilde ulaşmanız mümkündür. Yine deniz otobüsleri vasıtası ile İstanbul’un değişik bölgelerine yolculuklar yapabilirsiniz. İstanbul Kartınız var ise indirimli gidişlerden faydalanmanız mümkündür.

  DENİZ TAKSİ

  Deniz taksi ile hızlı bir ulaşım sağlayabilirsiniz. 24 saat boyunca çalışan deniz taksiler İstanbul’un 27 ayrı noktasında bulunur. Maksimum 10 kişilik yolcu sınırlaması bulunan deniz taksilerin açılış ücretleri 40 TL olarak belirlenmiştir. Gündüz ve gece fiyatları değişkenlik göstermektedir.

  BANLİYÖ TRENİ

  Anadolu yakasından Sirkeci’ye uzanan bir yolculuk yapmak istiyorsanız Banliyö trenlerini kullanabilirsiniz. Şehirde yaşanan genel trafik sorunundan kurtulmak amacıyla alternatif bir yöntem olan Banliyö genellikel çok kalabalık olur. Banliyö biletlerini istasyonlardan satın alabilirsiniz. Ayrıca İstanbul Kart ile birlikte çeşitli indirimlerden yararlanabilirsiniz.

+ Yorum Gönder