+ Yorum Gönder
Hayat Ve Yaşam ve Tüketici Hakları Forumunda Cep Telefonunuz Çalınmışsa Ne yapmalısınız? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. DereeN
  Devamlı Üye

  Cep Telefonunuz Çalınmışsa Ne yapmalısınız?
  Cep Telefonunuz Çalınmışsa Ne yapmanız Gerekir?

  5392 sayılı Kanunun 25c maddesinde “elektronik kimlik bilgisini haiz cihazı çalınan, yağmalanan, cihazını kaybeden veya her ne suretle olursa olsun rızası dışında elinden çıkan kişiler öncelikle cihazının elektronik haberleşme bağlantısının kesilmesi için Kurumun Bilgi ve İhbar Merkezi’ne başvurur.” hükmü ile Elektronik Kimlik Bilgisini Haiz Cihazlara Dair Yönetmeliğin 11 nci maddesinin birinci fıkrasında “Cihazları beyaz listede yer alan kullanıcılar; çalınma, yağmalanma, kaybolma veya her ne suretle olursa olsun rızası dışında elden çıkma durumlarında cihazlarının elektronik haberleşme şebekesinden hizmet almasını engellemek için telefon yolu ile ihbarda bulunur” hükümleri yer almaktadır.

  Söz konusu hükümler uyarınca Telekomünikasyon Kurumu Bilgi ve İhbar Merkezi’nin 312-232 23 23 numaralı telefonunun aranması halinde ihbar kayıt edilmekte ve ilgili GSM işletmecisinden ihbarın doğrulanmasını müteakip cihazın haberleşme şebekesinden hizmet alması engellenmektedir. 2. Ziyaretçi

  Cep Telefonunuz Çalınmışsa Ne yapmalısınız

  Size ait herhangi bir eşyanın çalınması elbette kötü bir durum. Bu bir de kişisel verilerinizin çok büyük kısmını içeren bir cihazınızın başına gelirse insana soğuk terler döktürebiliyor. Biz de cep telefonunuzun çalınması durumunda yapmanız gerekenleri söyleyip sizi bilgilendirelim istedik. En azından aklınızın bir köşesinde bulunsun sonuçta sizin olmasa bile bir arkadaşınızın başına gelebilir.


  Telefonunu 2 kez çaldırmış biri olarak şunu söyleyebilirim ki işlemler biraz zahmetli o yüzden birazdan aktaracağım bilgileri bir kağıda yazıp cüzdanınızda bulundurmak faydalı olabilir. Cüzdanınızı ve telefonunuzu aynı çantaya koymuşsanız ve çantanız çalınmışsa bu önlem bir işe yaramayacaktır. Bir de mutlaka ama mutlaka cep telefonunuzun IMEI numarasını daha önceden bir yere kaydedin. Evet, gelelim neler yapmanız gerektiğine.
  ■444 7 999 ve 0312 232 23 23 numaralarından Bilgi ve İhbar Merkezi’ni arayarak kayıp/çalıntı cihaz ihbarı yaparak cihazınızın haberleşme şebekesinden hizmet almasını engelleyin.
  ■İhbarda bulunduktan sonra cihazın IMEI numarası “www.mckstk.gov.tr” adresinden sorgulandığında “çalıntı ihbarı yapılmış cihaz” ibaresi görünmektedir. İhbar doğrulandıktan sonra yapılan sorgulamada söz konusu ifade “çalıntı cihaz” ibaresine dönüşmektedir.
  ■Hırsızlığın gerçekleştiği yerdeki polis karakoluna gidip cep telefonunuzun çalındığını bildirin. Polise giderken yanınızda telefon hattınızın bir faturası var ise işlemler biraz daha hızlı gerçekleşecektir.
  ■Bundan sonra yapabileceğiniz tek şey ise beklemektir. Beklemek ve beklemek.

  Son maddede bahsetmeye çalıştığımız gibi işlemler biraz uzun sürebiliyor. Kimi ihbardan hiçbir geri dönüş alınmazken başka bir telefon 1-2 hafta içinde sahibine geri dönebiliyor. Açıkçası biraz da hırsızın becerisine göre değişen bir durum. Temennimiz hiç kimsenin başına böyle bir olay gelmemesi fakat hayatın insanı nelerle karşı karşıya getireceği belli olmuyor o yüzden önlemini almakta fayda var. Umarız rehberimiz sizler için faydalı olmuştur.
+ Yorum Gönder