+ Yorum Gönder
Hayat Ve Yaşam ve Tüketici Hakları Forumunda Üretici Ve Tüketici Rantı Hakkında Genel Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mineli
  Devamlı Üye

  Üretici Ve Tüketici Rantı Hakkında Genel Bilgi
  Üretici Ve Tüketici Rantı Hakkında Kısa Bilgi


  Talep ve arzı oluşturan alıcı ve satıcıların içerisinde piyasa denge fiyatının üstünde mal satın almaya razı ve mal satmaya razı bir kütle vardır. Eğer, bir mal 100.-YTL’den satılıyor iken, piyasa denge fiyatı 100.-YTL iken, bir tüketici o mala 150.-YTL dahi vermeye razı iken, cebindeki 150.-YTL’yi bu malı satın almak için kullanmaya çoktan razı iken, eğer o malı 100.-YTL’den, yani piyasa fiyatından alır ise, bu tüketicinin malı razı olduğu fiyattan daha düşük bir fiyata alması nedeniyle, cebinde 50.-YTL kalması sayesinde elde ettiği avantaja Tüketici Rantı, diyoruz.
  Eğer, malın piyasa denge fiyatı 100.-YTL iken, bu televizyonu 75.-YTL’den satmaya razı bir firma, bu malı piyasa denge fiyatı olan 100.-YTL’den satması sayesinde, fazladan ev hedeflediğinden bir 25.-YTL daha fazla kazanıyor ise, üretici firmanın elde ettiği bu ek avantaja ise Üretici Rantı, diyoruz. Kısacası, üreticinin satmayı düşündüğü fiyat ile fiili olarak satması gereken piyasa fiyatı arasındaki bu farka üretici rantı diyoruz. 2. Buğlem
  Devamlı Üye

  Tüketici rantı bir tüketicinin malının yüksek olduğunu düşünüp o fiyata almayı düşünmesi ancak malı almaya gittiğinde daha düşük olduğunu görüp alırsa ve adamın cebinde fazla para kaldığı için buna tüketici rantı denir . Üretici rantı da bunun tam tersidir satıcının düşündüğü fiyatın üzerinde mal satması demektir.
 3. SuSKuN bELa
  Devamlı Üye
  Üretici bir toplumun ihtiyaçları doğrultusunda yapmış olduğu mal ve hizmetleri yapan kişi veya kişilere denir tüketici ise bu mal ve hizmetleri kullanan kişilere verilen isimlerdir.
+ Yorum Gönder