+ Yorum Gönder
3. Sayfa BirinciBirinci 1234568 ... SonuncuSonuncu
Hayat Ve Yaşam ve Tüketici Hakları Forumunda Tüketici hakları nelerdir maddeler halinde Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Cevap: tüketici hakları nelerdir maddeler halinde

  Merhabalar
  Bundan 15 ay once bir laptop almistim. Laptopu ucuncu Kez ayni sorundan dolayi garantiye verdim ve bilgisayarin 3 kez harddisk 1 kezde klavyesini degistirip garanti kapsaminda onarip bana iade ettiler. Servisten aldiktan 1 hafta sonra pc tekrar bozuldu ve 2 gu once tekrar servise goturdum. Yine harddsk yuzunden. Bana servisteki bayan bu 4.gelisi degisim hakkiniz vardir demisti. Fakat bilgisayarin kendi teknik servisini aradigimda bana urunun 1 yil icerisinde 4, 2yil icerisinde 6 kez bozuldugunda degisim talep edebilirsiniz demisti. Butun servis kayitlarimda elimde. Bu urunun degismesi icin ne yapmaliyim?
  Tesekkurler.
  Cevap: tüketici hakları nelerdir maddeler halinde sayfa üç frmacil 3 Cevap: tüketici hakları nelerdir maddeler halinde

 2. Ziyaretçi
  internet üzerinden hayatımız fırsat adlı bir siteden ipod 3 siparişi verdim 11.09.2012 tarihinde parası kredi kartımdan çekildi günlerce bekledimürün gelmedi ücrette iade edilmedi aradığımda cumaya gelecek deniyor 5 ay oldu bu konuda ne yapabilirim

 3. Ziyaretçi
  Evkurdan ayın 22 isinde bilgisayar aldık fakat rakamsal olarak bütçemizi aştığının farkına varıp iade etmek istedik
  Teslim edilen elektronik eşya geri iade edilemez dediler bu konuda ne yapmalıyız ?

 4. Asel
  Bayan Üye
  tüketici hakları nelerdir maddeler halinde

  Evkurdan ayın 22 isinde bilgisayar aldık fakat rakamsal olarak bütçemizi aştığının farkına varıp iade etmek istedik
  Teslim edilen elektronik eşya geri iade edilemez dediler bu konuda ne yapmalıyız ?
  Aldığınız bir ürünü 7 gün içerisinde hiçbir gerekçe göstermeden iade edebilirsiniz.

 5. Ziyaretçi
  Indirim dönemimde ürün alındı fakat 1 hafta sonra değişime gittiğimde ürünün fiyatı yükseldiği için fiyat farkı ödemek zorunda kaldım.normalde olması gerekn bu mudur?

 6. Ziyaretçi
  Bir adet bulaşık mak. Aldım arızalı çıktı mağaza mağza mak. Değişti ikinci makinada arızalı çıktı iade edebilirmiyim makina 4 günlük

 7. Ziyaretçi
  teknosadan fakikirın tos makınasını aldım kusurlu cıktı ve gerı verdım ama paramı vermıyolar nıye dersen hedıye cekı verdıler yanı teknosa ne dıyo paranı alırım burdan bır şey almişsan gerı veremen dıyo sanırım ne yapmam gerekıyo acaba zorla bır urunu satıyolar bence urunu arızalı cıkmış nıye ücretını odemezkı anlamam ne yapmam gerekıyo yardımcı olurmusunuz

 8. Ziyaretçi
  evet eğer eşyayı o magazada kırarsan o ürünün sorumluluğu senin olur.

 9. Ziyaretçi
  slm bana acıl yardımcı olur sanız sevnirim cok teşekkürler ben sevgililer günüiçin pırlanta yüzük aldım sevgilime faakat beyen medi ve geri vermek yada değiştirmek zorunda kaldım ama bana yarı fiyatina alacağını söyledi ve almıyo fatura tarihin den 2 gün sonra geri vermek istedim almadı ve yüzüğüde kuyumcudan hıç çıkarmamıştım zaten delekce yazdım yüzügü geri alırmı sizce yardım cı olursanız cok sevinirim tekarar tşk saolun

 10. Asel
  Bayan Üye
  slm bana acıl yardımcı olur sanız sevnirim cok teşekkürler ben sevgililer günüiçin pırlanta yüzük aldım sevgilime faakat beyen medi ve geri vermek yada değiştirmek zorunda kaldım ama bana yarı fiyatina alacağını söyledi ve almıyo fatura tarihin den 2 gün sonra geri vermek istedim almadı ve yüzüğüde kuyumcudan hıç çıkarmamıştım zaten delekce yazdım yüzügü geri alırmı sizce yardım cı olursanız cok sevinirim tekarar tşk saolun
  Aldığınız bir ürünü 7 gün içerisinde hiçbir gerekçe göstermeden iade edebilirsiniz. Ama çoğu insan ürün değiştirme ya da iade etme sürecindeki teknik ayrıntılardan haberdar değil.

  Zeynep Kaçmaz’ın haberi

  Bu da ihtarname süresinin geçirilmesine ve yasal hakkın kullanılamamasına sebep oluyor.
  Türkiye’de tüketici bilinci son yıllarda hızla gelişiyor. Ancak ürün değiştirme ya da geri iade etme sürecinde bazı teknik ayrıntılar bilinmediği için sıkıntı yaşanabiliyor.

  Bunlardan biri de halk arasında uyarı belgesi olarak bilinen ihtarname. Tüketiciler aldığı ürün ve hizmetle ilgili değişim, iade gibi taleplerini firmaya ihtarname veya iadeli taahhütlü mektup göndererek yasal hakkını kullanabiliyor.

  Ancak bu hakkın belirli bir süre içinde kullanılması gerekiyor. Bu kurala riayet etmeyen birçok tüketici ise para iadesi, ürün değişimi gibi haklarından mahrum kalıyor.

  Kaymakamlıkların bünyesindeki tüketici sorunları hakem heyetleri ihtarname süresini geçiren tüketicilerin talebini işleme koyamıyor.

  Tüketiciler Birliği Onur Kurulu Başkanı Aydın Ağaoğlu, hukuksal girişimlerde bulunabilmek için ihtarnamenin en kısa zamanda çekilmesi gerektiğini vurguluyor.

  Tüketici kapıdan satış yöntemiyle satın aldığı bir ürünü, 7 gün içinde hiçbir gerekçe göstermeden iade edebiliyor.

  Vatandaş ayrıca malın teslimi tarihinden itibaren 30 gün içerisinde üründeki ayıbı satıcıya bildirebiliyor.

  Tüketici bu durumda bedel iadesini de içeren sözleşmeden dönme, malın ayıpsız olanıyla değiştirilmesi veya ayıp oranında bedel indirimi haklarını kullanabiliyor.

  İlçe Tüketici Sorunları Hakem Heyetleri ve İstanbul Tüketici Hakları Zabıta Amirliği, vatandaşların bu haklarını bilmedikleri için yetkili firmaya ihtarname çekmediklerini ve mağdur olduklarını dile getiriyor.

  Küçükçekmece Tüketici Sorunları Hakem Heyeti yetkilileri, vatandaşların haklarını şikâyete geldikleri zaman öğrendiklerini söylüyor.

  Yetkililer şu uyarılarda bulunuyor: “Halkımız zamanında ihtarname çekmediği için bazı haklarını kaybediyor.

  Bize başvuran bir tüketici, satın aldığı mobilyanın çizik olduğunu fark etmiş ancak bugün yarın değiştiririm diyerek 30 gün süresini doldurmuş.

  Bu süre sonunda ilgili firmaya ihtarname gönderdi. Eğer bu tüketici, çiziği fark eder etmez ihtarname çekseydi yetkili firma hemen bu mobilyayı yenisiyle değiştirmek şartıyla geri alacak veya para iadesi yapacaktı.

  Tüketici şimdi ancak bu mobilyaların tamiratını isteyebilecek.”

  İhtarname ÇEKERKEN nelere dikkat edilmeLi?

  İhtarname; vatandaşın şikâyetini açık ve net bir şekilde yazmasıyla oluşuyor. Bunun yanında ihtarnamede alınan ürünün ismi, cinsi, alındığı tarih ve şikâyetçinin iletişim bilgilerinin de eksiksiz bulunması gerekiyor.

  Sorun ve istekler açık ve net bir şekilde belirtildikten sonra ihtarname, yetkili firmaya faks veya posta yoluyla gönderilir.

  Ayrıca İstanbul Tüketici Hakları Zabıta Amirliği yetkilileri, ihtarnamede talep kısmının iyi bir şekilde belirtilmesi gerektiğini vurguluyor.

  İhtarname çekilirken genellikle talep kısmının yazılması unutuluyor. İhtarnamede esas önemli olan ilgili firmadan ne hak talep ettiğindir.

  Eğer bu istek belirtilmezse ilgili firma bu durumu lehine kullanabiliyor. Yani ihtarnamede belirtmediğiniz halde ürün iadesi isteseniz dahi firma malın tamiratını isteyebilir.

  Bu nedenle mutlaka ihtarnamede talebin yazılması unutulmamalı.

  Bir başka dikkat edilmesi gereken husus ise ihtarnamenin gönderildiğine dair postane tarafından verilen kâğıdın saklanması.

  İlgili firma ya da kişi, ihtarnameye cevap vermezse tüketici dava açma hakkını kullanabiliyor+ Yorum Gönder
3. Sayfa BirinciBirinci 1234568 ... SonuncuSonuncu


tüketici hakları,  tüketici hakları nelerdir,  tüketici hakları nelerdir maddeler halinde,  tüketici olarak haklarımız nelerdir,  tüketici hakları nedir,  tuketici haklari nelerdir