+ Yorum Gönder
Hayat Ve Yaşam ve Tüketici Hakları Forumunda Tüketici Hakları - Tüketici Hakları Nelerdir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Tüketici Hakları - Tüketici Hakları Nelerdir?
  Tüketici Hakları Hakkında Bilgi

  Hepimiz ister istemez birer tüketiciyiz. Ve çoğumuz haklarımızı bilmiyoruz. Örneğin bir elektronik ürün aldığımızda 30gün içinde değiştirme hakkımız vardır. Ve iki yıl garanti zorunluluğu vardır. İyi bir tüketici olmak için, Mutlaka haklarımızı bilmemiz gerekiyor.


  Sürekli birşeyler satın alan biz tüketiciler acaba haklarımızı ne kadar biliyoruz? Tüketici olarak hangi haklara sahibiz? Alışverişlerimizde neleri bilmemiz gerekiyor? Bilinçli tüketici nasıl oluruz? Ayıplı mal nedir ? Ayıplı mal alanların hakları nelerdir? Bu ve benzeri soruların cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz. Bilinçli tüketici olmamız dileğiyle….


  Ülkemizin de taraf olduğu 1985 tarihli Birleşmiş Milletler Evrensel Tüketici Hakları Bildirgesine göre 9 tane temel ve evrensel tüketici hakkı mevcuttur.


  Bunlar aşağıdaki gibidir:

  1) Temel İhtiyaçların Karşılanması Hakkı: Barınma,ısınma, aydınlanma, içecek ve kullanacak su bulma,haberleşme, ulaşım tüketicilerin en temel ihtiyaçlarıdır. Her tüketici, bu temel ihtiyaçların karşılanmasını talep edebilir.

  2) Sağlık Ve Güvenlik Hakkı: Satışa sunulan her türlü mal ve hizmetin insan yaşamı ve sağlığı açısından kullanıcısına zarar vermeyecek durumda olmasıdır.

  3) Bilgi Edinme Hakkı: Tüketicinin mal ve hizmeti satın alırken doğru karar verebilmesinin sağlanması için tüketicinin gerekli bilgilere ulaşabilmesi ve zararlı, yanıltıcı reklamdan, etiketten, ambalajdan korunmasıdır.

  4) Eğitilme Hakkı: Tüketicinin hak ve çıkarlarını koruyabilmesi, tüketici bilincine sahip olması için eğitim kurumlarında eğitilmesidir.

  5) Zararların Giderilmesi Hakkı: Satın alınan mal veya hizmetten dolayı tüketicinin uğramış olduğu zararın giderilmesi, o mal veya hizmetin yeniden tüketiciye ulaştırılmasıdır.

  6) Sağlıklı Bir Çevrede Yaşama Hakkı: Sağlık koşullarına uygun bir çevrenin oluşumunda ülke ve
  Doğal kaynakların doğru kullanımı ile çevrenin korunması, temiz ve sağlıklı bir şekilde gelecek nesillere bırakılmasıdır.
  7) Ekonomik Çıkarların Korunması Hakkı: Tüketiciye kıyaslama imkanı verecek çeşitte mal ve hizmetin en uygun fiyattan sunulması, satış sonrası her türlü teknik destek ve servisin tüketiciye ulaştırılmasıdır.

  8 ) Seçme Hakkı: Tüketicilerin çeşitli ürün ve hizmetlere istedikleri zaman ulaşabilmeleri anlamındadır. Rekabetin tam olarak işlemediği pazarlarda devlet aksaklıların giderilmesi için yapacağı düzenlemeler ile uygun kalite ve fiyatlarda mal ve hizmetlerin tüketicilere sunulmasını sağlamalıdır.

  9) Temsil Edilme, Örgütlenme, Sesini Duyurma Hakkı: Yukarıda sayılan hakların elde kullanılabilmesi, tüketicilerin haklarını koruyabilmeleri, mağduriyetlerinin giderilmesinde bir araya gelerek güç birliği oluşturmaları ve hükümetlerin ekonomik ve siyasi politikaların da dikkate alınma ve kamu kurumlarında temsil edilebilmesidir. 2. Betul
  Devamlı Üye

  Bizlerin tüketici hakları şunlardır; Temel ihtiyaçların karşılanması, sağlık ve güvenlik, bilgi edinme, eğitilme, zararların giderilmesi, ekonomik çıkarların korunması, seçme hakkı ve temsil edilme, örgütlenme, sesini duyurma hakları içerisindeyiz.
+ Yorum Gönder


tüketici olarak hangi haklara sahibiz,  tüketici hakları,  tüketici hakları nelerdir,  bir tüketici olarak hangi haklara sahibiz,  tüketici hakları nelerdir maddeler halinde,  tüketici olarak hangi haklara sahibiz kısaca