+ Yorum Gönder
Hayat Ve Yaşam ve Tüketici Hakları Forumunda Vatandaşlık görevlerimiz nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mesport
  Moderators

  Vatandaşlık görevlerimiz nelerdir
  Vatandaşlık Görevlerimiz Nelerdir?

  Vatandaşlık hak ve görevlerimiz: Seçme ve seçilme hakkı, kanunlara uymak, vergi vermek ve askerlik yapmak devlete karşı en önemli görevlerimizdir.

  Vatandaş: Aynı topraklar üzerinde yaşayan ve aynı devlete bağlı bireylere denir. Vatandaşlık önemli ve kutsal bir bağdır. Vatandaşlık hak ve görevleri dörde ayrılır.

  1-SEÇME VE SEÇİLME HAKKI:
  Milletvekili, muhtar, belediye başkanı ve diğer temsilcilerin katıldığı seçme işine seçim denir. 18 Yaşını dolduran her Türk genci seçme hakkına sahiptir. Seçimlere katılmak bireylerin hakkıdır.

  2-KANUNLARA UYMAK:
  Devlet toplumun düzenini sağlamak için kurallar koyar. Aile okul ve toplum kurallarına uymak bize yarar sağlar. Kanunlara uymayanlar cezalandırılır. Kanunlara uyulmadığı zaman toplumun düzeni bozulur. Kanunlara uymazsak suçlu duruma düşeriz.

  3-VERGİ VERMEK:
  Devletin ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için insanlardan aldığı paraya vergi denir. Vergi paraları bize: yol, okul, hastane, okul, köprü olarak geri döner. Ülkemizdeki vergiler başlıca şunlardır: Gelir vergisi, kurum vergisi, emlak vergisi, damga vergisi ve katma değer vergisidir.

  4-ASKERLİK YAPMAK:
  TC vatandaşı ve sağlıklı olan 20 yaşındaki herkes askere gider. Yurtta ve Dünyada geleceğimizi güvence altına almak güçlü bir orduyla olur. Ülkemizi korumak için Türk Silahlı Kuvvetleri çalışır. Bunu da hava, kara, deniz kuvvetleri ile sağlarlar. 2. Emine4747
  Devamlı Üye

  Vatandaş aynı toprak üzerinde aynı devlete bağlı olan kişilerdir.Vatandaşlık görevlerimiz Askerlik yapma görevi, seçme ve seçilme, vergi verme ve son olarak ta kanunlara uymak görevi olarak.

+ Yorum Gönder


vatandaşlık görevleri,  vatandaşlık görevleri nelerdir,  vatandaşlık görevlerimiz nelerdir,  vatandaslik gorevlerimiz,  VATANDAŞLİK GÖREVLERİMİZ,  vatandaşlık görevlerimiz