+ Yorum Gönder
Hayat Ve Yaşam ve Tüketici Hakları Forumunda Banka Kredisi Dosya Masrafı Nasıl Geri Alınır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizliyara
  FoRuMaciL Security

  Banka Kredisi Dosya Masrafı Nasıl Geri Alınır
  banka masrafları hakkında bilgi


  Bankalar kredi vermek için ellerinden geleni yapıyorlar. Ancak iyi bir araştırma yapmadan kredi almamalısınız bunun en büyük nedeni sizin hiç farkında bile olmadan çıkarttıkları masraflar. Bankalardan çekilen ihtiyaç kredisi, konut kredisi, araç kredisi, eğitim kredisi gibi bol keseden verilen krediler, kredi tutarına göre kesilen dosya masrafları ile tüketici borçlandırılıyordu. Ancak yeni çıkan bir kanuna göre dosya masrafları geri alınabilecek.0

  Dosya masrafını geri almak için dilekçe yazmanız gerekmektedir. Yazacağınız bu dilekçe ile kredinin çekildiği banka şubesine başvurmanız gerekmektedir. Eğer başvurunuzun sonucunda olumlu bir sonuç alamazsanız kaymakamlıklardaki tüketici hakem heyetine başvurmalısınız. Eğer alacağınız dosya masrafı 1.061TL’nin üzerinde ise tüketici mahkemelerine başvurmanız gerekiyor. İlgili başvurudan sonra 1-3 ay arasında sonuç çıkmaktadır. Sonuç çıktıktan sonra şahıs ve bankaların karara itiraz etmek için 15 gün yasal süreleri bulunuyor. Hakkınızı sonuna kadar aramalısınız. örnek dilekçe şu şekilde;

  Dilekçe Örneği;

  ……………………………BANKASI …………………………. ŞUBESİ MÜDÜRLÜĞܒNE

  ………………nolu müşterinizim. Şubenizden ……………… tarihinde ………… ay vadeli olarak ………. faiz oranı üzerinden ……………… TL ……… kredisi kullandım ve…………….ay ödeme yaptım.

  İlgili krediyi kullanırken dosya masrafı adı altında tarafımdan ekte makbuzunu sunduğum ……TL kesinti yapılmıştır. Kesilen bu tutarın, 4077 sayılı Tüketici Koruma Kanunu’na göre haksız şart sayıldığından tarafıma iade edilmesini talep ediyorum.

  Tarih
  imza
  Adı Soyadı 2. Hakim
  Devamlı Üye

  Eğer bir banka size bir teklif sunmuş ise ve siz de o teklifi kabul ettiyseniz ve sonradan pişman olup paranızı geri almak istiyorsanız öyle bir şey söz konusu değildir ama dolandırma gibi bir şey olduysa o zaman hakkınızı arayabilirsiniz.
+ Yorum Gönder