+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12346 ... SonuncuSonuncu
Hayat Ve Yaşam ve Tüketici Hakları Forumunda RTÜK Şikayet Hattı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  RTÜK Şikayet Hattı
  RTÜK Şikayet Hattı

  Televizyon dunyasındaki şikayetlerinizi burdan RTÜK e şikayet edebilirsiniz.


  rtük.png

  http://www.rtuk.tv/sikayet_formu.php 2. mamiras
  Yeni Üye

  ya şu adıyaman,nın kahta ilçesinde sürekli kanallar kesiliyor belediye tarafından gereğinin yapılmasını istiyorum
 3. Gizli @ yara
  Özel Üye
  RTÜK Başkanı Prof. Dr. Davut Dursun: “Dizi Süreleri Konusunda Çalışma Başlattık.''

  Prof. Dr. Davut Dursun, dizi filmlerin süreleri konusunda çalışma başlattıklarını açıkladı. Televizyon dizilerinin içerikleri ve dizi süreleri konusunda 27 Aralıkta İstanbul'da yayıncılarla toplantı yaptıklarını anlatan Prof. Dr. Davut Dursun, Türkiye'de yaklaşık 100 yerli, 40 da yabancı dizi yayınlandığını, yabancı dizilerde sürenin Türk dizilerinde olduğu gibi abartılmadığını söyledi.
  Yurt dışında dizi sürelerinin nasıl belirlendiği, yayıncıların sürelere ilişkin nasıl bir tavır geliştirdiği yönünde Uluslararası İlişkiler Dairesinde çalışma başlattıklarını bildiren Prof. Dr. Davut Dursun, ''Durum netleşince, dizi süreleri konusunda ne yapabileceğimize yönelik bir örnek çıkacak önümüze. Oradaki düzenleyici kurulun bir düzenlemesi varsa, biz de ona göre bakacağız'' diye konuştu.
  Televizyon dizisi çalışanlarının bazılarının 8 saatin çok üzerinde görev yaptığını, bunların genelde sesçi, ışıkçı gibi set çalışanları olduğunu ifade eden Prof. Dr. Davut Dursun, aldıkları ücretin de tatminkâr olmadığını, az ücretle, kötü şartlarda, gece gündüz demeden çalıştıklarını belirtti.
  Dizilerde baş rolde oynayan ekibin genelde yüksek, piyasa koşullarında bölüm başına belli oranda ücret aldıklarını belirten Prof. Dr. Davut Dursun, ''Orada şöyle bir paradoks yaşanıyor. Bölümü 45-50 dakika tuttuğunuzda, bölüm başına bir oyuncu 30 bin lira alıyorsa, bu bölümün süresi 90 dakika olunca yine aynı parayı alıyor ve maliyet düşüyor. Dolayısıyla iki bölüm için 30 bin lira ücret almış oluyor. Bu yapımcı ve yayıncının işine geliyor, daha az ücretlendirmenin bir yönü. İşin bir boyutu bu'' dedi.
  Dizi sürelerinin normale çekilmesi için ücretlerin de makul seviyeye inmesi gerektiğine işaret eden Prof. Dr. Davut Dursun, ''Dizide oynayanlar ücretleri yüksek tuttuğunda yapımcı süreyi uzatmış oluyor. Süre uzayınca alt düzeyde bir set çalışanı, daha uzun çalışıyor ama ücretlerinde iyileştirme olmuyor. Bin, 1500 lira gibi mütevazı ücretlerle çalışıyorlar'' diye konuştu.
  Bazı yayıncıların, reklam uygulamaları dolayısıyla sürelerin uzatılmasına olumlu baktığına işaret eden Prof. Dr. Davut Dursun, şöyle devam etti:
  ''Yani 45 dakikalık bir diziye 2 reklam bandı giriyor. 90 dakika olunca da 4 bant giriyor. 'Reklam sürelerini uzatırsanız, bizi biraz daha serbest bırakırsanız dizi sürelerini kısaltabiliriz' deniliyor. Bunun çok inandırıcı bir tarafının olmadığını sanıyorum. 45 dakikada 20'şer dakikalık arayla 2 reklam bandı giriyorsunuz. 90 dakikaya çıktığınız zaman 4 reklam bandı giriyorsunuz. Yani 90 dakikaya çıktığınızda 20 şer dakika, 15'er dakikaya inmiyor. Orada sağlıklı bir argüman gözükmüyor. O süreyi uzatmayız. Reklam sürelerinin uzatılması bizim açımızdan yapılabilecek bir şey değil. Biz 20 dakikada bir reklama girilebilir şeklindeki düzenlemeyi de 15 dakikaya çekiyoruz diyemeyiz. Kanun bunu düzenlemiş bulunuyor. Daha da önemlisi bu konudaki düzenleme sadece kanundan kaynaklanmıyor, Türkiye'nin taraf olduğu Sınır Ötesi Televizyon Sözleşmesi'nden kaynaklanıyor. Sözleşmede 20 dakikadan önce reklama girilemeyeceğine ilişkin hüküm var. Türkiye, kanunla yaptığı düzenlemeyi sözleşmeden alıntılayarak yapmıştır.''
  Yayıncılarla yaptıkları toplantıda dizilerin kısalması konusunun gündeme geldiğini bildiren Prof Dr. Davut Dursun, ''Dizilerin uzunluğu özellikle izleyiciler tarafından çok şikayet ediliyor. Bu şikayeti yayıncılarla paylaştık. Ama oyunculardan bu anlamda bize ulaşan net bir şikayet yok. Set çalışanlarından dolaylı şikayetler ulaşıyor'' dedi.
  Dizilerin bu kadar uzun olmasının kendileri açısından da sorun olduğunu dile getiren Prof. Dr. Davut Dursun, ''Biz sadece yayıncıların sorunlarını, taleplerini dikkate alacak bir düzenleme, sektör yapılanmasını önceleyen bir kuruluş değiliz. İzleyicinin taleplerine öncelik vermek zorundayız. Yayıncılar yaptıkları yayınları izleyen kesimin de taleplerini dikkate almak zorunda'' diye konuştu.
  Yayıncılarla yaptıkları toplantıda şikâyetleri paylaştıklarını ancak somut bir çözümün gündeme gelmediğini anlatan Prof. Dr. Davut Dursun, ''Bizim açımızdan çalışanların haklarının korunmasından öte izleyicilerin taleplerinin dikkate alınması önemli. İzleyiciler dizi sürelerini ciddi şekilde eleştiri konusu yapıyor ve makul seviyeye çekilmesi için bir başvuru oluyorsa bunu sağlamak için çalışmak gerekir'' dedi.
  Prof. Dr. Davut Dursun, çocuklarla ilgili akıllı işaretlerin de şikâyet konularından birisi olduğunu ifade ederek, şunları söyledi:
  ''Mesela ' +7' akıllı işareti alan program, prime time saatlerde yayınlanabilir. ' +13' almış ise 22.00'den sonra yayınlaması gerekiyor. Dolayısıyla televizyonlar, erken saatte dizi yayınlayabilmek için kodlamayı bilerek ona göre yapıyor. Mesela Kurtlar Vadisi ' +7' ile yayınlanıyor. Bu da çok şikâyet konusu oluyor. 'Bu kadar şiddet varken +7 olur mu' deniliyor. Yayıncıya söylediğinizde, ' +13' olmalı dediğinizde, diziyi 20.00'de yayınlayamıyor, 22.00'ye kaydırması gerekiyor. Bu da bir paradoks.''
  Akıllı işaretler sisteminin uygulanmasının tamamen yayıncıların gönüllü katılımıyla olduğunu, bunun yasal zorunluluğunun bulunmadığını dile getiren Prof. Dr. Davut Dursun, kodlamada yanlışlar yapıldığında buna müeyyide uygulamalarının söz konusu olmadığını ifade etti.
  TBMM gündeminde bulunan yeni yasa tasarısının yasalaşmasıyla birlikte akıllı işaretleri zorunlu hale getireceklerini vurgulayan Prof. Dr. Davut Dursun, ''Zorunlu hale gelince, yayıncının sorumluluğu haline gelmiş oluyor. Akıllı işaret konulmadığında cezalandırma söz konusu olacak'' dedi. (03.01.2011)
 4. Ziyaretçi
  adını feriha koydum dizisinin reklam sürelerinin denetlenmesini istiyorum. ilginize teşekkürler.

 5. Ziyaretçi
  Yaa şu bal deresine allah rızası için bir çare bulun. Bu ne yaa her kanalda çıkıyor görmek istemiyoruzzz

 6. Ziyaretçi
  ben armağan güler zararlı yayınları kaldırmanızı istiyorum. zararlı yayınları söylüyorum.muhteşem yüzyıl,pis yedili,mucuk,öyle bir geçer zaman ki,fatmagülün suçu ne,izmir çetesi,adını ferihan koydum,lale devri,kuzey güney vb şeyler bunlar zararlı yayınlar.lütfen bu yayınları kaldırmanızı istiyorum.

 7. Ziyaretçi
  fox TV de yayınlanan lale devri dizisinin reklamlarının sürelerinin denetlenmesini istiyorm çok uzun sürüyor!!

 8. Ziyaretçi
  ben 3 yıldır annesi tarafından terk edilen bir çocuğa annelik yapıyorum şu anda 8 yaşında ve annesinin onu bırakıp gittiği gün dün gibi hatırlıyor sorunum şu ; son zamanlarda pınar süt (bir tek annem olsun bana bişey olmaz) reklamı ekranlarda çok sık görülmeye başladı ve çocuğumun o reklamdan sonra psikolojisi çok bozuldu.Reklam her çıktığında çocuğumun göz yaşlarını durduramıyorum ben one ne kadar annelik yapsam da kendi annesini özlüyor ve bu durum derslerini de çok etkilemeye başladı hırçınlaştı.Ben bunu pınar süte de yazdım ancak onlardan gelen cevap o zaman anne şarkısıda dinlemesin oldu.Bunun gibi binlerce çocuk o reklamı izliyor ben bile annem yanımda olduğu halde o reklamı izleyince çok duygulanıyorum ,kaldı ki yetiştirme yurdunda ki binlerce çocuk ne yapsın. Bu konuyu sizinle paylaşmak istedim durm değerlendirmesini sizler daha iyi bilirsiniz.

  Teşekkür eder saygılar sunarım..

 9. Ziyaretçi
  Kim milyoner olmak ister yarismada reklam izlemekten program izlenemiyor. 5dk yarisma 15dk reklam olurmu denetim yok mu bunlara. Atv kendini ne saniyor.

 10. Ziyaretçi
  artık insanları kandırmaktan vazgecin bune kardeşim 5 dk film 15 dk reklam madem öyle sanatcılar reklam ceksin durmadan halkta onu izlesin bari milleti salak yerine koymayın yeter artık reklam reklam tm film başlıyor dyn daha görmedem bşy reklam biterken ona keza 15 dk reklam ve aynı kaldığı film bitiyor özellikle fox tv bence fox tv filmleri iki haftada bir yayınlasada olur her hafta 2saat şimdi yeni bölüm diye diye millete aynı şeyi izletiyor yeni bölüm 20 00 diyor filim saat 22 00 de başlıyor.RTÜĞÜ GÖREVE BEKLİYORUZ ARTIK YETER.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12346 ... SonuncuSonuncu


rtük şikayet hattı,  rtük şikayet,  rtük şikayet et,  rtük şikayet hattı mail,  rtük şikayet etme,  rtük dizi şikayet etme