+ Yorum Gönder
Tatil Gezi ve Turizm ve Turizm Sektörü Forumunda Bayram tatili için favori kültür turları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. RüzgarGülü
  Devamlı Üye

  Bayram tatili için favori kültür turları
  Bayram tatili için favori kültür turları

  Bayram tatilini dolu dolu yaşamak istiyorsanız, kültür turuna çıkabilirsiniz. İster bir tur şirketiyle, ister tek başınıza Güneydoğu Anadolu'ya, Doğu Karadeniz'e uzanabilir veya İstanbul'un gizli kalmı. köşelerini keşfedebilirsiniz. Gazetecilere, gezginlere, sanatçılara sonbahardaki favori kültür turu rotalarını sorduk

  Güneydoğu Anadolu
  "Bir kartalın taşa oyulmuş kanadı olan Mardin, telkari ustalarının tavus kuşu büktüğü Midyat, efsanelerinde ceylanlar koşan Savur ve Anadolu'da Ortaçağ'dan bu yana yerleşim yeri olan, Dicle kıyısında size tepeden bakan Hasankeyf müthiş bir dörtlü," diyen Akgün Akova önerdiği kültür turuyla ilgili olarak şunları belirtiyor: "İmkânınız olursa bir Süryani ayinine tanık olun, Mardinlilerle güvercin uçurun, Cercis Murat Konağı'nda Mezopotamya'ya karşı yemek yiyin." Diğer jüri üyemiz Vedat Atasoy, "Belki de son kez göreceğiniz Hasankeyf'e veda turu yapmanızı öneririm," diyor. Ebru Gökteke havanın serinlediği ekim ayında, Güneydoğu'nun, kültür turu için en güzel seçeneklerden biri olduğu görüşünde: "Mardin Deyrulzafaran Manastırı, Urfa Balıklı Göl, Diyarbakır'ın daracık sokakları, zamanınız varsa Nemrut, sonbaharın yumuşak ışığında iyice güzelleşiyor." Fatih Türkmenoğlu ve Şerif Yenen kiliseleri, camileri, taş yapılarıyla Mardin'in mutlaka görülmesi gerektiği görüşünde birleşiyorlar.


  İstanbul / Tarihi Yarımada
  Topkapı Sarayı, Ayasofya Müzesi, Arkeoloji Müzesi, İslam Eserleri Müzesi, İbrahimpaşa Sarayı, Mozaik Müzesi, Hipodrom Meydanı, Dikilitaş, Yerebatan Sarnıcı gibi birçok eserin bulunduğu Tarihi Yarımada, "Kültür turu," denilince ilk akla gelen yerlerden. Vedat Atasoy, bayramda İstanbul'da kalacaklara veya İstanbul'a geleceklere, İstanbul'un tarihine yolculuk yapmalarını öneriyor ve "Piyer Loti'de eşsiz Haliç manzarası eşliğinde soluklanabilirler," diyor. Haluk Özözlü ve Fatih Türkmenoğlu burada çok sayıda tarihi eser görme imkânı bulunduğunu söylerken, Prof. Dr. Orhan Kural Tarihi Yarımada'nın özellikle Fener- Balat bölgesinin görülmesinden yana: "Günümüze dek fazla tahrip olmadan ulaşan bu mahallede, UNESCO projesi uygulanıyor. Patrikhane, Kırmızı Mektep, en eski Yahudi mahallesi orada." Burcu Tuğba Düzgüner de tercihini Fener-Balat'tan yana kullanıyor: "Meryem Ana Rum Ortodoks Kilisesi, Fener- Rum Patrikhanesi, Aya Yorgi Kilisesi'ni gezmeden bu turu tamamlamayın."

  Kapadokya
  Tarihi MÖ 3000'lere uzanan Kapadokya, tam bir açık hava müzesi. Timuçin Han peribacaları ve yeraltı şehirleriyle ünlü Kapadokya'da, hareketli ve eğlenceli vakit geçirmenin mümkün olduğunu söylüyor: "Dileyenlerin balon turuna da katılabileceği Kapadokya'da, halı, kilim, hediyelik eşya ve bağcılık ürünleri satan dükkânların çeşitliliği de tatilciler için tercih nedeni." Vedat Atasoy Kapadokya'nın her zaman için keyifli bir bayram tatili seçeneği olduğu görüşünde. Prof. Dr. Orhan Kural da bu bölgenin daima ilginç, çarpıcı, benzersiz olduğunu belirtiyor: "Hem doğa hem kültür iç içe." İsmail Şahinbaş, Kapadokya'nın 'çok başka bir yer' olduğunu söylerken, "Üzüm bağları, peribacaları arasında yapılacak geziler, çanak çömlek atölyeleri ile tadı damakta kalacak küçük yürüyüşler Çok şanslı bir milletiz. Çünkü Kapadokya'ya pasaportsuz gidebiliyoruz. Dinsel ve doğal açıdan mükemmel bir yöre," diyor.

  Likya
  Hava sıcaklıkları düşmüş ve turist kalabalıkları azalmış olduğuna göre, Antalya'daki antik kent Likya'yı dolaşmanın vakti gelmiş demektir. "Sonbahar, güneye gitmenin tam zamanı," diyen Ebru Gökteke Likya'da gerçek bir tarihi yolculuğa çıkılabileceğini söylüyor. Vedat Atasoy hâlâ denizden ve güneşten yararlanmak isteyenlere de tarihi Likya Yolu'nu tavsiye ediyor: "Özellikle Kaş'a geldiklerinde dalış yaparak sualtında farklı deneyimler yaşayabilirler." Timuçin Han Likya'nın, doğa turizmiyle antik turizmin iç içe olduğu bir rota olduğunu belirtiyor: "Fethiye'den Antalya'ya kadar uzanan bölgede, mavi ile yeşilin tonlarında bir bayram tatili geçirmek mümkün." İsmail Şahinbaş, "Antalya ve civarı eylül tatili için en ideal zamandır. Isırmayan bir güneş, üşütmeyen bir deniz; özellikle Çıralı ve Adrasan yani Olympos yöresi, ilk tercihimdir. Son 15 yılını Çıralı'da eylül sonu tatili yaparak geçiren biri olarak burayı şiddetle öneriyorum. Hem Likya kültürünü yaşamak hem de tatil için ideal bir yöre."


  Batı Karadeniz
  Bol yeşillikli, dağ ve orman manzaralı bir bölge olan Batı Karadeniz'de Akgün Akova, KastamonuÇatalzeytinİnebolu- Küre rotasını öneriyor. Akova, "Kurtuluş Savaşı'nda önemli yeri olan kağnılarla Ankara'ya cephane ve silah taşınan İstiklal Yolu'nun bir bölümü Kastamonu sınırları içinde," diyerek bu bölgenin özelliğini anlatıyor. Timuçin Han, tarihi evleriyle ünlü Safranbolu'nun, farklı bir tercih olabileceği görüşünde: "UNESCO tarafından 'Dünya Miras Listesi'nde yer alan Safranbolu geleneksel şehir dokusunu özenle korumaya devam ediyor." İsmail Şahinbaş, Safranbolu, Yörük Köyü, Araç'ın yaylaları, Abana, Abana Değirmenönü, İnebolu, Sinop İnceburun Feneri, Ayancık Kuğu Yalısı, Çakraz, Amasra ve Erfelek Şelaleleri'ni tavsiye ediyor.


  Kuzey Ege
  "Kaz Dağları etekleri bizleri bekliyor," diyen İsmail Şahinbaş, Truva, Assos, Bozcaada, Gökçeada, Ayvalık, Foça, Bergama ve tüm Kaz Dağları'na gitmek için bayram tatilinin çok uygun bir zaman olduğu görüşünde. Timuçin Han ise "Tarihi Ayvalık evleri ve Cunda'nın huzur veren ortamı sakin bir tatil isteyenlere tavsiye edilir," derken, Fatih Türkmenoğlu'nun Kuzey Ege'deki önerisi Çanakkale'deki Şehitlik bölgesi. Türkmenoğlu, "Burada çok duygu yüklü anlar yaşayabilirsiniz," diyor.


  Boğaziçi Yalıları
  İstanbul Boğazı'nı iki taraflı süsleyen asırlık yalıların her biri ayrı hikâyeye sahip. Eski İstanbul yaşantısı konusunda fikir sahibi olmak isterseniz yalıları dolaşıp bilgi edinebilirsiniz. Burcu Tuğba Düzgüner, Dolmabahçe, Feriye, Rumelihisarı, Sadberk Hanım Köşkü, Kont Ostrorog Yalısı, Beylerbeyi Sarayı ve Camisi, Fethi Ahmet Paşa Yalısı ve diğerlerinin mutlaka Murat Belge ile birlikte dolaşılmasını öneriyor. Diğer jüri üyemiz Ebru Gökteke de Boğaz'daki yalıların son derece keyifli bir kültür turu alternatifi olduğu görüşünde.


  Doğu Karadeniz
  Şavşat, Borçka, Maçahel Akgün Akova, Gürcü kültürü hakkında fikir sahibi olmak isteyenler için bu rotayı öneriyor: "Avrupa'nın en eski doğal ormanlarından birine sahip bu coğrafyada Gürcistan sınırına kadar gidin ve Maçahel'de doğanın nasıl olağanüstü bir ressam olduğunu görün. Karagöl de onun yeşil paleti olsun. Proje ve müzik yönetmenliğini İberya Özkan'ın yaptığı Maçahel Yaşlılar Korosu'ndan geleneksel çok sesli Gürcü halk şarkıları dinlenmeden dönmeyin. Akordeon sesleri, sizi bekliyor. Cevizler yeni oldu, mısırlar asıldı duvarlara şimdi Maçahel'de. Mısır öğütülen bir değirmene de yolunuzu düşürün."


  Mevlevihaneler
  Jüri üyelerimizden Burcu Tuğba Düzgüner, İstanbul'da yapılabilecek en güzel kültür turlarından birinin mevlevihaneleri dolaşmak olduğunu söylüyor. Mevlevi kültürü hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz, İstanbul'un en eski mevlevihanesi olan Galata Mevlevihanesi, Kasımpaşa Mevlevihanesi, Eyüp'teki Beşiktaş Mevlevihanesi, İstanbul'daki mevleviliğin merkezi konumundaki Yenikapı Mevlevihanesi ve Üsküdar Mevlevihanesi'ni gezebilirsiniz.

  Van - Doğubayazıt Yolu
  "Önce Yaşar Kemal'in Ağrı Dağı Efsanesi'ni okuyun, sonra yola çıkın," diyen Akgün Akova, "Gülbahar'la Ahmet'in aşkı size kılavuz olsun," diyor ve sözlerine şöyle devam ediyor: "Van'da kahvaltı salonlarından birinde demlenin. Muradiye Şelalesi'ne uğrayın. Döneminde Topkapı Sarayı'ndan sonra ikinci büyük saray olan İshakpaşa'yı berbat restorasyonuna rağmen gezin. Ağrı Dağı'nı seyredin ama, 'Aaaa Bu dağ düşündüğüm gibi değilmiş!' diyerek onu küçük görmeyin."


  Güneydoğu Anadolu * * * * *
  İstanbul / Tarihi Yarımada * * * * *
  Kapadokya * * * *
  Likya * * * *

  Akgün Akova (Fotoğraf sanatçısı)
  Doğu Karadeniz
  Orta Karadeniz
  Güneydoğu Anadolu
  Van-Doğubayazıt yolu
  Vedat Atasoy (İz TV genel müdürü)
  İstanbul / Tarihi Yarımada
  Güneydoğu Anadolu
  Kapadokya
  Likya
  Burcu Tuğba Düzgüner (Bankacı, gezgin)
  İstanbul / Mevlevihaneler
  İstanbul / Tekkeler
  İstanbul / Boğaziçi Yalıları
  İstanbul / Tarihi Yarımada
  Ebru Gökteke (Rehber)
  Güneydoğu Anadolu
  Hitit medeniyeti yerleşim alanları
  Likya
  İstanbul / Boğaziçi Yalıları

  Timuçin Han (Fotogezgin.com genel koordinatörü)
  Kapadokya
  Likya
  Safranbolu
  Ayvalık, Cunda

  Prof. Dr. Orhan Kural (Gezginler Kulübü Kurucu Başkanı)
  Kapadokya
  İstanbul / Tarihi Yarımada
  İstanbul / Şile- Ağva-Riva
  İstanbul / Galata-Pera

  Haluk Özözlü (Sihirlitur.com editörü)
  İstanbul / Tarihi Yarımada
  Selçuk
  Milas
  Adana / Mersin

  İsmail Şahinbaş ( Sırtçantamdergisi genel yayın yönetmeni)
  Likya
  Batı Karadeniz
  Kapadokya
  Kuzey Ege

  Fatih Türkmenoğlu (Gezi yazarı)
  Edirne
  Mardin
  Kuzey Ege / Şehitlik
  İstanbul / Tarihi Yarımada

  Şerif Yenen'in (TUREB Başkanı)
  Sapanca- Taraklı-Göynük- Mudurnu
  Sardes-Bozdağ- Gölcük Yaylası- Birgi-Ödemiş- Tire
  Kapadokya
  Mardin
 2. FERAY
  Devamlı Üye

  Tarih, kültür ve olağanüstü doğal güzelliklerin içiçe yaşandığı Türkiye, bu özelliklerini günümüze kadar devam ettirebilmiş dünyanın ender turizm cennetlerinden biridir. Dört mevsimin birarada yaşandığı Türkiye, dünyanın ender turizm cennetlerinden biridir. Tarihi yerleri ve müzeleriyle türistler için harika bir seçimdir.
+ Yorum Gönder