+ Yorum Gönder
Tatil Gezi ve Turizm ve Turizm Sektörü Forumunda Turizm YerLeri kaynaklar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Berrak
  Yeni Üye

  Turizm YerLeri kaynaklar
  Turizm YerLeri kaynaklar

  BODRUM

  TARİHÇE:

  Antik çağlardaki adıyla HALİKARNASSOS olarak bilinip tanınan Bodrum’un tarihi M.Ö. 1200 yıllarına dayanır. Bodrum’da doğan tarihçi HERODOT’a göre DOR kolonistleri tarafından kurulan Halikarnassos, Persler, Büyük İskender, Mısırlılar ve Romalıların egemenliğinde kaldıktan sonra 15.Y.Y.’da OSMANLILAR’ın eline geçmekle kesin bir Türk egemenliğine geçmiştir.
  Doğal güzellikleri, tarihi ve kültürel zenginlikleri ve kendine özgü BOHEM hayatıyla dünyanın en önemli turizm ve eğlence merkezlerinden biri olan Bodrum, her yıl milyonlarca turistin akınına uğramaktadır.

  ULAŞIM:

  • KARAYOLU:
  İzmir, İstanbul, Ankara, Antalya, Adana ve Trabzon güzergâhlarına her gün düzenli otobüs seferleri yapılmakta olup Yarımadadaki diğer yerleşim yerleri ile tüm plâjlarına terminalden sık aralıklarla dolmuş taksi ve minibüslerle gidilebilmektedir.
  • DENİZ YOLU:

  Turizm sezonunda her gün, kış aylarında ise haftada iki gün İstanköy (Kos) adasına feribot seferleri yapılmaktadır.

  Turizm sezonunda, Rodas’a haftada 2 gün, Datça’ya ise günde 4 kere feribot seferleri yapılmaktadır.
  • HAVAYOLU:
  İzmir Adnan Menderes Havaalanı 210 Km. mesafededir. Ayrıca Bodrum’a 40 km. mesafede bulunan Bodrum-Milas havaalanından turizm sezonunda her gün İzmir, İstanbul ve Ankara güzergâhlarına uçmak mümkündür.

  GÜNLÜK TEKNE TURLARI
  :
  Bodrum Limanından her gün 10.00-12.00 saatleri arasında çevredeki koy ve plâjlara günlük tekne gezileri düzenlenmektedir.
  • MAVİ YOLCULUK:
  Gökova, Datça, Marmaris, Dalyan, Fethiye, Kaş ve Antalya güzergâhlarına yatlarla haftalık veya günlük geziler çeşitli yat acenteleri tarafından düzenlenmektedir.
  İKLİM ÖZELLİKLERİ:
  Yarım adada genellikle Akdeniz iklim özellikleri hakim olup, yıllık ortalama sıcaklık 19 °C derece, Temmuz ve Ağustos ayları sıcaklık ortalaması ise 34 °C derecededir.
  GÖRÜLECEK YERLER:
  TARİHİ ESERLER:
  • BODRUM KALESİ:
  Sen Jan şövalyeleri tarafından 98 yılda yapılan Kale’de Orta çağ Fransız, İngiliz ve İtalyan mimarisinin örneklerini taşıyan kuleler bulunmaktadır.
  • MAVSOLEİN:
  Dünyanın yedi harikasından biri olan Mavsolein M.Ö. 355 yıllarında kraliçe ARTEMİS tarafından eşi kral Mavsolos adına yaptırılmıştır.
  • ANTİK TİYATRO:
  12000 kişi kapasiteli olup kral Mavsolos devrinde yapılmıştır.
  Bu tarihi eserlerin yanında MYNDOS kapısı, PEDESA, TELMİSUS, TERMARA, GÖKTEPE ve Myndos’taki tarihi eser kalıntıları ve yüzlerce kaya mezar gezilip görülmeye değer yerlerdir.
  • ARKEOLOJİ MÜZESİ:
  Her döneme ait Arkeolojik eserlerin sergilendiği bu müzenin Sualtı Arkeoloji bölümünde Gelidonya Burnu ve Apsisende Şeytan Deresi batıkları sergilenmektedir.
  Mustafa Paşa Camii, Tepecik Camii ve Adliye Camii Türk-İslam eserlerine güzel birer örnektir.
  • DOĞAL GÜZELLİKLER:
  Güvercinlik, Torba, Gölköy (Kadiyanda), Türkbükü, Gündoğan (Farilya), Yalıkavak (Pasanda), Gümüşlük (Myndos), Kadıkalesi (Pedasos), Turgutreis, Akyarlar, Karaincir, Bağla, Yahşi-Ortakent yalısı, Bitez, Gümbet, Bardakçı (Salmakis), Salih adası, Adaboğazı, Orak Adası ve Kara Ada doğa güzellikleri ve nefis kumsalları ile mutlak surette görülmesi gereken yerlerdir.

  • MAVİ YOLCULUK:
  1100 Km.’yi aşan kıyı şeridinde, billur mavisi tertemiz, pırıl pırıl denizi ile sık çam ve günlük ağaçlarının zümrüt yeşili şiirsel bir uyumla birbiriyle kucaklaştığı tabiat harikası koya sahip Muğla işimizde Bodrum, Marmaris ve Fethiye limanlarından başlayan ”MAVİ YOLCULUK” turu, gerçek anlamda ”bir doğaya dönüş” ve ömür boyu unutulmayacak bir serüvendir.
  Günümüz sanayi toplumunun ve kent yaşamının insanlar üzerinde yarattığı tüm sıkıntı ve bıkkınlıkların, stresin bütünüyle yok edilebileceği bir yaşam tarzı, bir çözüm yoludur mavi yolculuk.
  Bodrum’dan kiralayacağınız bir tekne ile veya katılacağınız bir turla muhteşem Gökova Körfezini, Knidos, Palamutbükü, Mesudiye ve Datça’yı, Hisarönü Bozburun, Çiftlik, Kumlubük, Turunç, Marmaris ve Ekincik koylarını izleyerek, dünya cenneti Göcek ve 12 adaları, Hamamkoyunu, Katrancı, Fethiye, Ölüdeniz, Kıdrak ve Patara’yı takiben Kalkan ve Kaş istikametlerine Akdeniz’in masmavi, pırıl pırıl, tertemiz denizinde, bütün yalınlığıyla doğanın bir parçası halinde, geceleri ay ışığında pırıl pırıl parlayan yakamozların, gündüzleri bol güneşli, sımsıcak bir havada kuş sesleri ile cıvıl cıvıl, yüksek çam ağaçlarının güzelim koylarda yarattığı serin gölgeliklerde bütün benliğinizi saracak bir sükunet ve ferahlığı yaşayacaksınız.
  Bitmesini asla istemeyeceğiniz bu serüven, hayatınız boyunca unutamayacağınız ve ilk fırsatta tekrar yaşamayı sabırsızlıkla arzulayacağınız bir tutku olacaktır.

  SU SPORLARI:
  • WİND-SURF:
  Gümbet, Bitez ve Güvercinlik Bodrum yarımadasının Wind-Surf merkezleridir. Yarım adanın her yanında su kayağı, yelken ve benzerleri su sporlarını yapmak mümkündür.
  • SUALTI DALIŞLARI:
  Yetkili makamlardan izin almak ve kurallara uymak koşulu ile profesyonel dalış rehberinin gözetim ve yardımları ile, belirli bölgelerde, sportif amaçlı dalış yapmak mümkündür.
  EĞLENCE İMKANLARI:
  Dünyanın en meşhur diskoteklerinden biri olan HALİKARNAS DİSKO’nun yanında şehrin dörtbir yanına dağılmış, barlar restoranlar ve gece kulüpleri ile tatil köylerinin ve büyük turistik işletmelerin diskolarında sabahın erken saatlerine kadar dansetmek, müzik dinlemek ve gönlünüzce eğlenmek mümkündür.
  ALIŞVERİŞ İMKANLARI:
  Bodrum’da imal edilen çeşitli hediyelik eşya ile birlikte deri konfeksiyon ve ayakkabı-sandalet çeşitlerini, yörenin ünlü el dokuması Bodrum halılarını, sünger ve deniz ürünlerinden yapılmış hatıra eşyalarını Bodrum’un ünlü çarşılarından satın almak mümkündür.

  KONAKLAMA İMKANLARI:
  31.12.2000 tarihi itibariyle Bodrum Yarım adasında Turizm Bakanlığından işletme belgeli 135 tesis ve 334 yatta toplam 21.966 yatak mevcuttur. Bunlara ilaveten; Belediye belgeli 20.419 yatakla toplam yatak kapasitesi 42.385’e ulaşmaktadır. Bu sayı halen inşaatı devam eden ve 2001 turizm sezonunda hizmete girecek olan 172 turistik belgeli tesisteki 34.095 yatakla 76.480 olacaktır.
  ÖNEMLİ TELEFONLAR:
  Turizm Danışma 0 252 316 10 91
  Polis İmdat 0 252 316 80 80
  Hastane 0 252 313 14 20
  Gümrük 0 252 316 33 07
  Marina 0 252 316 18 60
  Milas Havalimanı 0 252 523 03 02-523 02 81
  Türk Hava Yolları Bodrum 0 252 316 41 15
  Türk Hava Yolları Milas (ofis) 0 252 513 37 14/15/16
  DALAMAN
  TARİHÇE:
  Rastlanılan bir çok kalıntıdan ilçenin tarihçesinin çok eskilere dayandığı anlaşılmakta ise de; yeterli sayıda kazı ve araştırma çalışmaları yapılmamış olduğundan, tarihçesi hakkında yeterli bilgi mevcut değildir.
  ULAŞIM:
  Şehre 6 km. mesafedeki Dalaman Havalimanı ve karayolu ile Dalaman’a ulaşmak mümkündür.

  GÖRÜLECEK YERLER:
  • TARİHİ ESERLER:
  Yeterli düzeyde kazı ve inceleme çalışmaları yapılmadığı için çevrede pek önemli tarihi eser görülmemekle beraber, özellikle Kapıdağı Yarımadası civarındaki kalıntılar geçmiş hakkında bir takım bilgiler verebilmektedir.
  LYDAİ, LİSSAY ve CRYA bilinen en önemli ören yerleridir.
  • DOĞA GÜZELLİKLERİ:
  Dalaman’ın dağlık ve ormanlık kesimlerinde yayla ve av turizminin güzelliklerini yaşamak mümkündür. Kıyı şeridi ise ”Mavi Yolculuk” güzergahının en güzel köşeleri olan SARSALA, BÜNGÜŞ, PORUKLU, AKBÜKÜ, BOYNUZBÜKÜ, TAŞYAKA, SIRALIBÜK, HAMAMLAR ve KURŞUNLU koyları ve etraftaki küçük adacıklar, yatçıların özellikle tercih ettikleri dinlenme ve uğrak yerleridir.
  Uydu görüntüsü

  • YASSICILAR, ZEYTİNLİ, TERSANE, DOMUZ ve GÖCEK adaları görülmeye değer güzelliklerle doludur.
 2. Berrak
  Yeni Üye

  KONAKLAMA İMKANLARI:

  Dalaman’da 31.12.2000, tarihi itibariyle Turizm İşletme belgeli 110 adet yatak kapasitesine sahip iki yıldızlı (Dalaman Oteli), Belediye belgeli 12 tesiste 400 yatak kapasiteli, buna ilaveten iki adet 1. sınıf tatil köyü, bir adet beş yıldızlı otel, üç adet Turizm Yatırım Belgeli toplam 2176 yatak kapasitesiyle turizm sezonuna başlamış olacaktır.

  ÖNEMLİ TELEFONLAR:
  Turizm Danışma : 0 252 692 52 20
  Polis imdat : 0 252 692 27 01
  Hastane : 0 252 692 50 26-692 54 17
  THY : 0 252 792 52 91
  Dalaman Havalimanı : 0 252 692 52 91- (4501 Dahili numara)
  DATÇA:
  ” Tanrı, uzun ömürlü olmasını dilediği kulunu Datça’da yaratır.”
  TARİHÇE:
  M.Ö.VII.Y.Y.’da Ege adalarından gelerek İONYA’nın güney kıyılarına yerleşen DOR’lar tarafından kurulmuştur. Datça ve çevresi çok eski bir tarihe ve medeniyete sahiptir. Ünlü heykeltraş PROKSTEL burada yaşamıştır. Şehirde Apollon ve VENÜS adına yapılmış çeşitli mabetler, büyük tiyatro, oyun ve toplantı yerleri bulunmaktadır. Zamanın en ünlü tıp merkezi DATÇA’dadır. Çevreye göre rutubet oranı az, nefis havası ve şifalı suları ile Datça, yaşanılmaya değer bir yerdir.


  ULAŞIM:
  Dalaman ve Bodrum-Milas Havalimanı vasıtasıyla Türkiye’ye gelen turistlerin Muğla-Marmaris yolu ile Datça’ya ulaşmaları mümkündür. Ayrıca Bodrum ve Marmaris’ten Datça’ya feribotlarla denizden seferler yapılmaktadır.


  GÖRÜLECEK YERLER:
  TARİHİ ESERLER:
  • KNİDOS:
  Meşhur Coğrafya bilgini STRABON’un deyimi ile ”Yarım adaların en güzeli üzerinde tanrıçaların en güzeli” için kurulmuş bir kenttir. Knidos, Datça yarım adasının en batı ucundaki Reşadiye Burnu üzerinde bulunur. Halikarnassos’un Dor Hexapolis (Altı kent)’den çıkarılışından sonra karada kalan tek kenttir. Dor Hexapolis’in en kutsal yeri, Apollon tapınağı buradadır.
  Heredotos’a göre Knidos SPARTA’dan gelen kolonistler tarafından kurulmuştur. STRABON, Knidos kentinin teraslar üzerine kurulduğunu ve bir Antik Tiyatro gibi denizden AKROPOLİS’e doğru yükseldiğini belirtir.
  Tarihin en önemli Astronom ve Matematikçilerden EUDOKSOS (M.Ö. 4000) ve ünlü mimar SOSTRATO Knidos’ludur.
  Knidos kenti ünlü heykeltraş PRAXİTALES’e ait APHRODİTE heykeli ile ünlüdür. Kent’in bir başka heykelcilik şaheseri bugün British Museum’da sergilenen yine PRAXİTALES’e ait (Knidos Aphrodite)’dir.
  Eski Knidos kenti, Datça iskelesinin hemen yanında kurulu bulunmaktaydı.
  Yeni Knidos’un kent planı ise hipodomik plan özellikleri taşımaktadır. Üç kapıya sahip olan kent suları iyi korunmuştur. Ancak; kentin kuzeyindeki Antik tiyatronun doğu kesimi tamamen yıkılmıştır. Antik tiyatro, 35 sıralı ve 2 diozomadan (Diazoma, Antik Tiyatrolarda oturma sıralarını ayıran gezinti ve geçiş yerleridir) oluşmaktadır. Burada bulunan dikdörtgen biçimindeki tapınağın hangi döneme ait olduğu bilinmemektedir. Tapınağın batısında ikinci bir ODEON, güneyinde dorik bir STOA, yapıların biraz aşağısında DİONİZİNOS tapınağı üzerinde kurulan kilise bulunmaktadır.
  • DİĞER TARİHİ ESERLER:
  Reşadiye mahallesindeki eski Türk evi ile eski Datça mahallesindeki tarihi eserler görülmeye değer yerlerdir.
  • DOĞA GÜZELLİKLERİ:
  KARGI, PALAMUTBÜKÜ ve MESUDİYE koyları, Datça yarım adasının görülmeye değer en güzel yerlerdir.


  • EL SANATLARI:
  Datça yöresinin elde dokunan Halı-Kilim ve El işi oyaları çok ünlüdür.


  KONAKLAMA İMKANLARI:
  31.12.2000 tarihi itibariyle Turizm Bakanlığından işletme belgeli 8 tesiste 1167, Belediye belgeli 42 tesiste 1012 olmak üzere toplam yatak kapasitesi 2179’dür.
  2001 yılında hizmete girecek yatırım belgeli 4 tesisteki 677 yatakla kapasite 2856 yatağa ulaşacaktır.
  ÖNEMLİ TELEFONLAR:
  Turizm Danışma 0 252 712 31 63-712 35 46
  Polis 0 252 712 33 57
  Jandarma 0 252 712 46 46-712 30 19
  Gümrük 0 252 712 30 13
  FETHİYE
  TARİHÇE:
  Batı Akdeniz’deki antik yerleşim yerlerinin en önemlilerinden biri olan Fethiye (TELMESSOS)’nın tarihi M.Ö. 4.YY.’a dayanmaktadır. Başlangıçta bağımsız bir site olan Telmessos, M.Ö.554’te Perslerin egemenliği altına girmiş, daha sonra ATTİKADELOS deniz birliğine katılmıştır. M.Ö. 362’den sonra Telmessos bir LİKYA şehri haline gelmiştir.
  Karyalılara armağan olarak verilen Likya şehirleri arasında bulunan Telmessos, Büyük İskender’in fethine kadar Karya idaresinde kaldı. Likyalılar döneminde Likçe adı "aydınlık ülke" anlamında (Telmessos) olan Fethiye, Orta Çağ’da Rumca ”uzak diyar” anlamına gelen MEĞRİ adıyla tanınmıştır.
  Kent tarihinde önemli bir kehanet merkezi olarak tanınır. Likya döneminden günümüze lahit mezarlar ve kaya mezarları kalmıştır. Ortaçağ izlerini taşıyan kale kentin güneyinde yükselir
  İKLİM ÖZELLİKLERİ:
  Akdeniz ikliminin hakim olduğu yörede hiç kar yağmaz. Körfezin kuzeyinden yüksek dağlarla çevrili olması ve ılık güney rüzgarlarına açık bulunması nedeniyle ısı genellikle 10 oC üzerindedir. Deniz suyu sıcaklığı kış aylarında dahi 15 oC’nin pek altına düşmediğinden, çok yağışlı ve soğuk birkaç günün dışında bütün yıl denizden yararlanmak mümkündür.
  Doğal güzellikleri, zengin tarihi ve kültürel mirası ile Fethiye dünya çapında haklı bir üne kavuşmuştur.
  ULAŞIM:
  50 km mesafedeki Dalaman Havaalanı, çevre illerde düzenli otobüs seferleri ve denizden feribot ve yatlarla Fethiye’ye yılın her mevsiminde ulaşmak mümkündür.
  GÖRÜLMEYE DEĞER YERLER:

 3. Berrak
  Yeni Üye

  TARİHİ YERLER


  • LİKYA KAYA MEZARLARI:

  Şehir içinde Likya döneminden kalma MÖ 4YY ve 5YY’a ait Kaya mezarları dikkati çeker Bunlar şehrin simgesi haline gelmiş, doğal kayaya oyulmuş mezarlardır

  • LAHİT MEZARLAR:

  Fethiye şehir merkezinde 15 adeti Roma döneminden kalma 16 tane lahit mezar mevcuttur Bunlardan en önemlisi Postane yanındaki Likya dönemine ait (MÖ 4YY) lahit mezarlardır

  • FETHİYE KALESİ:

  Şehrin güneyinde yükselen kalenin Aziz John’un şövalyelerine ait olduğu sanılmaktadır Görünen kalıntılar Orta Çağ izlerini taşımaktadır

  • XANTHOS:

  Fethiye-Kaş karayolu üzerinde Fethiye’ye 60 km uzaklıktadır Bugünkü Kınık köyünde kurulmuş olan kent Likya’nın baş kentidir Tarihi MÖ 6 ve 7 YY’a dayanmaktadır Buradaki pek çok eser 1842 tarihinde İngiliz Fellows tarafından gemi ile İngiltere’ye götürülmüş olup, bugün British Museum’un en ilginç köşelerinden birini teşkil etmektedir

  Ören yerinde Arkaik ve Klasik dönemlerden kalma mezarlar ve Akropol görülmeye değerdir Ayrıca Roma ve Bizans dönemlerine ait kalıntılara da rastlanmaktadır

  • LETOON:

  Fethiye-Antalya karayolu üzerinde Fethiye’ye 55 km uzaklıktadır Bugünkü Kumluova köyünün bulunduğu yerde kurulmuş bu antik kentte 1962 yılında başlamış kazılar halen devam etmektedir Kentin kuruluşu MÖ 8-7 YY’a dayanmaktadır Tanrıça LETO ve çocukları ARTEMİS ve APOLLON’a ait tapınaklar ve tiyatrosu görülmeye değerdir

  • PINARA:

  Fethiye’ye 45 km uzaklıktaki Minare köyünün bulunduğu yerde Akdağ’ın eteklerine kurulmuş bu kentteki kayalara oyulmuş kartal yuvası mezarlar çok uzaktan görülebilmekte ve çok görkemli bir manzara sergilenmektedir Kaya mezarları, Agorası, Odeon, Tapınak, Hamam ve Tiyatrosu ile görülmeye değer önemli bir Likya kentidir Apollon ve Artemis’e ait pek çok belge ve Likya dönemine ait bilgiler burada bulunmuştur

  • PATARA:

  Fethiye’ye 70 km uzaklıkta, bugünkü OVAGELEMİŞ köyünün bulunduğu yerdedir MÖ 7-6 YY’da kurulmuştur Başlıca kalıntılar Antik tiyatro, Fener ve Akropol’dür Çok sayıda antik mezar bulunmaktadır Burası ayrıca ıssız bucaksız kumsalı ve sığ denizi ile de eşsiz bir doğal plâjdır

  • KATRANCI KOYU:

  Fethiye’ye 17 km uzaklıkta, Muğla yolu üzerindedir Denize kadar uzanan sık çam ağaçları ile kaplı bir kamping ve dinlenme yeridir

  • TLOS:

  Fethiye’ye 45 km uzaklıkta bugünkü Döğer köyünün bulunduğu yerdedir Kaya Mezarları, Tiyatrosu, Agorası, Kalesi, Hamamı, Kaplıca olduğu sanılan bir yapı ile Roma dönemi abideleri görülmeye değerdir

  • CADİANDA:

  Bugünkü Yeşil Üzümlü kasabası yakınında Fethiye’ye 25 km uzaklıkta, kuruluş tarihi meçhul bir Likya kentidir Harabeler ovaya hakimdir İki yanı mabet ve çeşitli abidelerle süslü genişçe bir yol şehri baştan başa kat eder Tiyatrosu, Hamamı, Stadyumu görülmeye değerdir

  • SİDYMA:

  Fethiye’ye 55 km uzaklıkta bugünkü Dodurga köyü yakınlarındadır Süslü Likya dönemi eserler, mezarlar, idari binalar, tapınaklar, kemerler ve kiliseler vardır

  • KAYA KÖYÜ:

  Fethiye’ye 7 km mesafededir Köyün tarihi çok eskilere dayandığı bilinmekte ise de yerleşik düzene geçişin kesin tarihi bilinmemektedir MÖ 3 ve 4YY’dan kalmış kaya mezarlarının varlığı köyün o yıllarda da iskan görmüş olduğunun delilidir Köyde bugün için Osmanlı hakimiyetinde yaşamış Rumlardan kalma kalıntılar mevcuttur Bunlardan iki büyük kilise görülmeye değerdir

  • DİĞER ÖNEMLİ TARİHİ ESERLER:

  ARAXA (Ören), ARSANDA (Kayadibi), LYDAE (Kapıdağı), OENOANDA (İncealiler), DAEDELA (İnlice) ve PYDNAİ (Konadere) gibi ören yerleri gezilip görülmeye değer, diğer önemli ören yerleridir

  DOĞAL GÜZELLİKLER:
  • ADALAR:

  Fethiye körfezinde 12 adalar olarak bilinen pek çok ada ve adacıklar bulunmaktadır Bunların başlıcaları ŞÖVALYE, KIZILADA, TERSANE, DOMUZ, KATRANCIK, YASSICILAR, GÖÇEK, DELİKLİ, GEMİLER, ŞEYTANLIK ve KARACAÖREN’dir Adalara ulaşım günlük tekne turlarıyla sağlanmaktadır

  • ÇALIŞ PLÂJI:

  Kent merkezine 5 km mesafede, Şövalye adası karşısındadır 4 km’lik kumsal boyunca Oteller, Pansiyonlar, Kampingler ve Restaurantlar bulunmaktadır Burası, yeryüzünde gün batımının en güzel izlendiği yer olarak nitelendirilir

  • DEĞİRMENBAŞI:

  Fethiye’ye 7 km uzaklıkta Fethiye-Üzümlü karayolu üzerindedir Ula çam ağaçları, yılın her mevsimi akan deresi, güzel kameriyeleri, salıncakları, nilüfer çiçekleri ile bezeli havuzlarıyla şirin bir orman içi dinlenme yeridir Geleneksel Hıdırıllez şenlikleri her yıl burada yapılır

  • ÖLÜDENİZ-BELCEKIZ:

  ”Tanrının Dünyaya bağışladığı Cennet” olarak nitelendirilen ÖLÜDENİZ, 3 km’lik bir kumsala sahiptir Burada karbeyazından gök mavisine kadar açık ve koyu mavinin, açık ve koyu yeşilin raksettiği bir renk armonisi içinde yüzmenin doyumsuz mutluluğunu tadacaksınız Yılın on ayı ılık ve durgun suyu ile doğal lagün görünümündeki Ölüdeniz; size kucak açacak

  Fethiye’ye 14 km uzaklıktaki Ölüdeniz ile BELCEKIZ plâjını milli park Kumburnu, birbirinden ayırır Belcekız’daki çok sayıda pansiyon, kamp, motel ve restaurant yılın her mevsimi hizmete açık bulundurulmaktadır

  Çam ağaçları ile kaplı tertemiz kumsalı ve berrak denizi ile KİDRAK buraya 3 km uzaklıktadır

  • GÖCEK:

  Fethiye’ye 30 km uzaklıkta, Muğla karayolu üzerinde, şirin bir balıkçı köyü görünümünde, dünya güzeli bir dinlenme yeridir Muhteşem doğası, tertemiz, pırıl pırıl denizi, enfes havası ile özellikle yatçılar için ideal bir limandır

  Son yıllarda sayıları hızla artan modern konaklama tesisleri ve marinası ile eşsiz bir turizm cenneti olma yolundadır Dalaman Havaalanı’na 20 km mesafededir

  • SAKLIKENT:

  Fethiye’ye 50 km mesafede Muğla-Antalya il sınırını teşkil eden KARAÇAY deresi kenarında, uzunluğu 18 km, yüksekliği yer yer 600 metreyi bulan muhteşem bir kanyon içine gizlenmiş eşsiz bir doğa harikasıdır

 4. NAZLI
  Bayan Üye
  İzmir Turistik Yerler

  zmir-turistik-yerler1.jpgİzmir Turistik Yerler2.jpg

 5. SuSKuN bELa
  Devamlı Üye
  Turizm yerlerinde ki tarihi eserler veya kalıntılar sayesinde kişilerin o bölgeleri merak etmesi sonucu oralara gidip görmek istemelerinden kaynaklanan bir durumdur.

+ Yorum Gönder