+ Yorum Gönder
Tatil Gezi ve Turizm ve Turizm Sektörü Forumunda Kumluca, Corydella antik kenti, Corydella hakkında bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Kumluca, Corydella antik kenti, Corydella hakkında bilgi
  Kumluca, Corydella antik kenti

  Kumluca, Corydella antik kent.jpg

  Şehir Kumluca’nın batısındaki ve ilçe merkezine 1 km. uzaklıktaki iki tepe üzerinde kurulmuş. Bugün toprak üstünde yalnızca şehre su getiren aguaduktur kalıntıları seçilebilmektedir. Diğer eserler yok edilmiştir. Kent özellikle Bizans ve geç Bizans devirlerinde gelişme göstermiştir. Fakir bir köylü kadının keçisinin ayağına bir zincirin takılması ile ortaya çıkan ve “Kumluca Definesi” diye tanınan define bu ören yerinde çıkmıştır. Ne yazık ki çok değerli altın ve gümüş eşyalardan oluşan definenin büyük bir kısmı Amerika’ya kaçırılmış, çok az bir kısmı Antalya Müzesi’nde sergilenmiştir. 2. AZMİYE
  Devamlı Üye

  Cerydella, Kumluca ilçesine yakın olan antik bir kenttir. Bu kentten geriye sadece bir kaç kalıntı kalmıştır ve kentin diğer eserleri yok edilmiştir. Bu kentte çok değerli defineler buunmuştur bunların çoğu Amerikaya kaçırılmış ancak kalan bir kısmı müzede sergilenmektedir.
+ Yorum Gönder