+ Yorum Gönder
Tatil Gezi ve Turizm ve Turizm Sektörü Forumunda Balıkesirin türkiye için önemi nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Balıkesirin türkiye için önemi nedir

  Balıkesirin Türkiye için önemi


  Balıkesir Ili, tarih ve kültürel bakımdan zengin bir mirasa sahiptir. Bölgemizde M.Ö.3200 yıllarından günümüze kadar yerleşim olduğu görülmektedir. Burası MYSIA adıyla bilinir. 1297-1360 yılları arasında Karesi Beyliği'nin kurulduğu Ilin, Merkez ve çevresinde tarihi kalıntılar, konaklar, camiler, türbeler, kiliseler ve eski dönemlere ait şehir merkezleri bulunmaktadır. Balıkesir konumu ve sahip olduğu doğal, kültürel değerleriyle önemli bir kültür ve turizm çekim merkezi durumundadır. Balıkesir Türkiye'nin en gelişmiş bölgesi Marmara'da yer alır. Burası nüfus yoğunluğu bakımından Istanbul, Bursa, Izmir gibi üç büyük şehrin ortasındadır. Balıkesir hem Ege Denizi'ne, hem de Marmara Denizi'ne kıyısı bulunan bir şehrimizdir.

  trkiyeiinneminedir1.png

  Balıkesir'in Marmara Denizi kıyılarında adalar hariç 175 km'lik kıyısı, Ege Denizi kıyılarında da yine adalar hariç 115 km'lik bir kıyı bandı vardır. Marmara Denizi'nde; Marmara, Avşa, Ekinlik, Paşalimanı adaları ile Ege Denizi'nde irili ufaklı 22 ada il sınırları içindedir. Ayrıca Baslıkesir ili sınırları içerisinde Kazdağları, Kapıdağı Yarımadası, Alaçam Dağları, Madra Dağı gibi önemli doğa harikaları mevcuttur.

  Başta Kazdağları olmak üzere Balıkesiri'in bütün dağları ve çevresi dünyanın en önde gelen ekosistemine sahiptirler. Alplerden sonra Kazdağları ve çevresi 2. oksijen deposu durumundadır.Kuşcenneti Milli Parkı (A) Sınıfı Avrupa Diploması'na sahip olup, görülmeye değer eşsiz yerlerimizdendir. Ayvalık-Merkez ve Adaları çevresi ile Marmara Adası ve çevresindeki denizaltı doğal güzellikleri, ayrı birer görülmeye değer eşsiz turizm merkezlerimizdir. Erdek sahili ve Kapıdağ Yarımadası, Marmara ve çevresindeki adalar yine eşsiz turizm değerlerimizdir. Balıkesir'in hemen hemen tüm ilçelerinde alternatif turizme kaynaklık edecek termal su kaynakları mevcuttur. Örneğin; Gönen, Manyas, Edremit (Güre ve Bostancı) Bigadiç, Sındırgı ve Merkez Pamukçu Ilıca Termal su kaynakları ve buralardaki termal tesisler turist çeken önemli kaynaklardır.

  Balıkesir'in önemli turizm lokomotifi, Edremit Körfezi Bölgesidir. Altınova'dan Altınoluk'a kadar bu bölge deniz, kum, güneş, tarih, termal kaynaklar, yemyeşil zeytin ve çam ormanları, endemik bitki türleri, Kazdağları'nın efsanevi güzellikleri ve bol oksijeni ile dünyanın en güzel, en sağlıklı turizm çekim merkezidir
 2. AZMİYE
  Devamlı Üye

  Balıkkesir toprakları fazla engebeli olmayan dalgalı düzlüklerden oluştuğu için tarımsal ekonominin merkezi olup oldukça işlek olan yolların kavşağında bulunur. En önemli su kaynağı Susurluk çayıdır.
+ Yorum Gönder