+ Yorum Gönder
Tatil Gezi ve Turizm ve Turizm Sektörü Forumunda Balıkesirde yaz turizmi, balıkesir deniz turizmi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Balıkesirde yaz turizmi, balıkesir deniz turizmi

  Balıkesirde yaz turizmi

  Türkiye Cumhuriyeti'nin Marmara Bölgesi'ne bağlı Balıkesir ili'nin Ege Bölgesi'nde kalan bir ilçesi.[4]Balıkesir ili'nin en batısında, Ege Denizi kıyısındabulunan ilçe, Türkiye'nin en önemli turizm merkezlerinden biridir. Ayvalık kış mevsimlerinde büyük bir kasaba nüfusuna sahip olmakla birlikte, yaz mevsimlerinde turizmin de etkisiyle nüfus bazı küçük illerin nüfusunu aşar. Tarihte çeşitli uygarlıklara ev sahipliği yapmış olan ilçe, çeşitli açılardan Türkiye'nin önemli ilçelerinden biridir.

  Turizm alanında büyük bir potansiyele sahip olan ilçede başta Şeytan Sofrası olmak üzere çeşitli doğal güzellikler olmakla birlikte, özellikle eski Rum evleri ve yapılarına dayanan kültür turizmi de gelişmiştir. Özellikle Sarımsaklı Plajları ve Alibey Adası'nda ise deniz turizmi gelişmiştir.

  bal-kesirde-yaz-turizmi3.jpgbal-kesirde-yaz-turizmi2.jpgbal-kesirde-yaz-turizmi1.jpg  Alibey Adası ya da Cunda: Ayvalık’ı açık denize karşı kapayan bu adaya bir köprü ile karayolundan geçmek mümkündür. Yazları Ayvalık’tan Alibey Adası’na her saat motor seferleri de yapılmaktadır

  Adada çok sayıda kilise ve manastır vardır. Kiliselerin en büyüğü Taksiyarhis Kilisesi'dir. Kilisenin büyük çanı Bergama Müzesindedir. Adanın yüksek kesimlerinden boğazların, adaların, içiçe girmiş koyların güzellikleri seyre değer. Ada merkezinde sıralanmış balıkçı lokantalarında, meşhur Papalina, deniz mahsulleri , mezeleri ve zeytinyağlı ot yemekleri ile akşam yemeklerinin zevki doyumsuzdur.
 2. AZMİYE
  Devamlı Üye

  Oldukça işlek yollarında bulunan Balıkesir tarım yönünden de tarımsal ekonominin merkezidir. Fazla engebeli olmayan Balıkesir toprakları düzlük alanlardan oluşur. Karasal iklimin hakim olduğu bu kentte kışlar çok soğuk geçer.
+ Yorum Gönder


deniz turizmi