+ Yorum Gönder
Tatil Gezi ve Turizm ve Turizm Sektörü Forumunda Turizm nedir ve hakkında bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Şahin
  Devamlı Üye

  Turizm nedir ve hakkında bilgi
  Turizm
  İnsanların değişik kültürleri tanımak, tarihi eserleri ve doğal güzellikleri görmek, eğlenmek, dinlenmek gibi nedenlerle devamlı yaşadıkları yerlerin dışına düzenlemiş oldukları gezilerdir. Günümüzde bu gezilerin nedenleri oldukça çeşitlenmiş durumdadır.

  Turizm iç turizm ve dış turizm diye iki gruba ayrılabilir.
  İç turizm aynı ülke yurttaşlarının değişik bölgelere düzenlemiş oldukları gezileri ifade eder.
  Dış turizm ise yurt dışından ülkeye ve ülkeden dışarıya doğru yapılan gezilerle ilgilidir. Zengin tarihi eserlere, doğal güzelliklere ve temiz bir çevreye sahip bulunan ülkeler turizm açısından şanslı sayılırlar.

  Turizm günümüzde önemli bir hizmet sektörü durumundadır. Özellikle dış turizm ülkeye döviz kazandıran temel bir kaynak durumundadır. Nitekim İspanya, İtalya ve Yunanistan gibi ülkeler geleneksel olarak turizmden önemli döviz geliri kazanmışlardır. Ancak turizm çok yönlü bir olaydır. Önce, turizmle ilgili alt yapının tamamlanmış olması gerekir. Örneğin yeterli yatak kapasitesi, tatil köyleri, düzenli ulaşım, haberleşme olanakları v.s. gibi. Fakat bunun kadar önemli bir faktör de halkta bir turizm bilincinin yerleşmesidir. Turiste gösterilen ilgi, yardım, sağlanan hizmet kalitesi, v.s. çok önemli olmaktadır. Zamanımızda bireysel turizmden çok kitle turizmi yaygınlaşmaktadır. Yani kişi ve ailelerin tek başına yaptıkları gezilerin yerine, seyahat acentelerinin ve turizm şirketlerinin düzenledikleri grup turları ağırlık taşımaktadır. Bu ise yerli ve yabancı şirketler arasında büyük bir işbirliği ve organizasyon gerektirir.
  Ülkemizde de turizm devletten destek gören önemli bir sektördür. Özellikle 1980 li yılların ikinci yarısından itibaren Türkiye’de bir "turizm patlamasının ortaya çıktığı belirtilmektedir. Turizm, ülkeye kazandırdığı dövizler açısından bazılarına göre "bacasız fabrika" durumundadır. Ancak bu kaynaktan tam olarak yararlamlabilmesi için doğal ve tarihi çevrenin iyi korunması, alt yapının tamamlanması ve yatak kapasitesinin artırılması zorunludur. Bütün bunlar ise uzun - vadeli planlı çalışmaları gerektirir. 2. BİNGÜL
  Bayan Üye

  Turizmin gelişmesi için tarihi eserlere bölgelere sahip çıkılmalı, korunmalı ve onarımları yapılmalıdır. Turistik mekanlara gidilecek yollar güzelleştirilmeli, imkanlar arttırılmalı ve kolaylık sağlanmalıdır.
+ Yorum Gönder