+ Yorum Gönder
Türkçe ve Yabancı Diller ve Türk Dili ve Kullanımı Forumunda Türkiye Türkçesi Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. FERAY
  Devamlı Üye

  Türkiye Türkçesi Hakkında Bilgi
  Türkiye Türkçesi Hakkında Bilgi

  Türkçe veya Türkiye Türkçesi, batıda Balkanlar’dan doğuda Hazar Denizi sahasına kadar konuşulan Altay dillerinden biridir. Yaşı, en eski hesaplara göre 8500 olan Türkçe, bugün yaşayan Dünya dilleri arasında en eski yazılı belgelere sahip olan dildir. Bu belgeler, çivi yazılı Sümerce tabletlerdeki alıntı kelimelerdir. Türk yazı dilleri içinde Oğuz sahası yazı dillerinden Osmanlı Türkçesinin devamını oluşturur. Başta Türkiye olmak üzere, eski Osmanlı İmparatorluğu coğrafyasında konuşulan Türkçe, dünyada en fazla konuşulan 15. dildir. Türkçe sondan eklemeli bir dildir. Bundan ötürü, kullanılan herhangi bir eylem üzerinden istenildiği kadar sözcük türetilebilir. Türkiye Türkçesi bu yönünden dolayı diğer Türk dilleriyle ortak ya da ayrık bulunan onlarca eke sahiptir.Türkçe çok geniş kullanımıyla birlikte zengin bir dil olmasının yanı sıra, genel itibarıyla “özne-nesne-yüklem” biçimindeki cümle kuruluşuna sahiptir.
 2. Harbikız
  Devamlı Üye

  Türkiye Cumhuriyeti'ne ait devlet dilidir. 72 milyonun üzerindeki insan Türkçeyi ana dil olarak kullanmaktadır. Türkiye’de ve dünyanın birçok ülkesinde yabancı dil olarak öğretiliyor, iki dilli ve çok dilli ortamlarda birincil, ikincil veya üçüncül dil düzeylerinde konuşulmaktadır.
 3. Beriwan
  Devamlı Üye
  osmanlı dilinin devamı olan ve dünyada konuşulan en eski dillerden biridir. türkçe dili sondan ek ekleyerek çoğalan ve kelime türeten dildir. türkiye türkçesi özne nesne yüklem biçiminde oluşur.
+ Yorum Gönder


türkiye türkçesi hakkında bilgi,  turkiye turkcesi hakkinda bilgi,  türkiye türkçesi kısaca,  turkiye turkcesi kisa ve oz,  türkiye türkçesi hakkında araştırma