+ Yorum Gönder
Türkçe ve Yabancı Diller ve Türk Dili ve Kullanımı Forumunda Istiklal marşı iki kıtası ve anlamı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Zühre
  Devamlı Üye

  Istiklal marşı iki kıtası ve anlamı
  istiklal marşı iki kıtası ve anlamı

  Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak;
  Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak.
  O benim milletimin yıldızıdır, parlayacak
  O benimdir, o benim milletimindir ancak


  Ümit ve güven içeren sözleriyle
  Ey Millet’ im! Yurdumuzun düşmanlar tarafından kuşatılmış olmasına bakarak bayrağımız için endişe etme, korkma. Çünkü bu topraklar üzerindeki en son ocak sönmeden, en son Türk bu uğurda canını vermeden bayrağımıza kimse el uzatamaz.

  Rengini şehitlerimizin kanından alan ve şafaklarda da bir alev gibi dalgalanan bayrağımın, milletimin yıldızı ve bağımsızlık sembolüdür. Gökteki yıldıza el sürülmediği gibi, milletimin yıldızı olan bayrağıma da düşmanlar dokunamaz. O, Türk milletinindir ve daima öyle kalacaktır.

  Çatma, kurban olayım, çehreni ey nazlı hilal!
  Kahraman ırkıma bir gül! Ne bu şiddet bu celal?
  Sana olmaz dökülen kanlarımız sonra helal.
  Hakkıdır, Hakk’ a tapan milletimin istiklal!

  Bu dörtlükte şair bayrağımıza sesleniyor Uğruna canımı vereyim, ne olur kaşlarını çatma. Ey hilal kaşlı güzel bayrağı Neden bize dargın azarlar gibi bakıyorsun? Seni o nazlı nazlı dalgalandığın göklerimizden indirmelerine izin vereceğimizi mi sandın? Kahraman milletim hür yaşamak ve seni hür yaşatmak için çok kan döktü, şu anda da dökmektedir. Sen bize kaş çatarak, uğrunda yapılan bu fedakarlıkları hiçe sayarsan, dökülen kanlarımız sana helal olmaz. Doğruluk ve adalet için çalışan, Allah’ a inanarak ona kulluk eden, istiklali uğruna canını veren milletimin hakkı bağımsızlıktır, hürriyettir. 2. Beriwan
  Devamlı Üye

  azim ve güvenin dile getirildiği birinci kıta da milletinin sevgisi dile getirilmiştir. ikinci kıta da ise milletinin üzülmemesi gerektiği dile getirilmiştir. millet, vatan , bayrak sevgisi anlatılmıştır.
+ Yorum Gönder