+ Yorum Gönder
Türkçe ve Yabancı Diller ve Türk Dili ve Kullanımı Forumunda Anlam genişlemesi örnekleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Zeyneb
  Bayan Üye

  Anlam genişlemesi örnekleri
  Anlam genişlemesi örnekleri Kısaca


  Anlam genişlemesi nedir örneklerle anlatım


  ♦ Bir sözcüğün dar anlamdan genel anlama geçerek değiş*mesidir.

  ♦ Anlam genişlemesi daha çok, toplumsal değişmeler nede*niyle ortaya çıkar.

  ♦ Örneğin, “araba” sözcüğü eskiden sadece “atlı araba”yı karşılarken günümüzde “motorlu taşıtlar” olarak genel bir anlam kazanmıştır.

  ♦ ”Şeytan”, Allah’ın cennetten kovduğu bir melektir. Bu sözcük bu dar anlamdan mecaz yoluyla genişlemiş ve “kurnaz, kötü” anlamlarında kullanılarak genişlemiştir. Aynı şekilde “Nemrut” bir tarihi kişiyken bugün bu sözcük “acımasız, suratsız, sert” anlamlarında kullanılarak genişlemiştir. Anlam genişlemesi örnekleri verdik.
 2. Ktockn1
  ismail

  muhabbet sevgi demekti eskiden ve şimdi sohbet anlamını almış bu yüzden muhabbetin sevgi anlamıyla kullanıldığı cümleler bazıları tarafından anlaşılmaz tabi bu diğer tüm genişlemiş sözcükler için de aynıdır
 3. Beriwan
  Devamlı Üye
  toplumların genişlemesi ile birlikte sözcüklerde anlamını değiştirebiliyorlar. bir sözcük şimdi bir anlamı karşılarken birkaç tane anlamı çağrıştırabilir.
+ Yorum Gönder


anlam genişlemesi örnekleri,  anlam genişlemesi örnekler,  anlam genişlemesi örnek cumleleri,  Anlam genişlemesi ,  anlam genişlemesine örnekler,  kelimede anlam genişlemesi örnekleri