+ Yorum Gönder
Türk Dili ve Kullanımı ve Türk Edebiyatı Forumunda Beydebanın Eserlerinin Özellikleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mesport
  Moderators

  Beydebanın Eserlerinin Özellikleri
  Beydebanın Eserlerinin Özellikleri

  Beydebanın Eserleri

  * Kelile ve Dimne,
  * Ateş Sıcaklığında Dürüstlük Sınavı,
  * Bülbül ile Bağcı,
  * Nasihat-el Külliye.

  Fabl türünün en önemli eserlerinden biri olan Kelile ve Dimne’ yi Depşelem isimli bir Hint Hükümdarı döneminde kaleme almış, eserini hükümdara sunmuştur. Eserde bulunan hikayelerde siyaset, erdem ve eğitim gibi birçok farklı konu işlenmiştir. Bu eser zalimliği ile tanınan Hükümdar Depşelem’ e dolaylı bir nasihat niteliğindedir diyebiliriz.

  Eser adını ilk bölümündeki hikayelerin kahramanı olan iki çakaldan almıştır; “doğruluğu ve dürüstlüğü” simgeleyen “Kelile” ile “yanlışlığı ve yalanı” simgeleyen “Dimne”. Beydeba, hiç kuşkusuz, Hint edebiyatında eşsiz bir yere ve öneme sahiptir.

  Öykünce ya da fabl, sonunda ders verme amacı güden, güldüren ve düşündüren genellikle manzum öykülerdir.genellikle hayvanların ve bitkilerin konuşmasıdır.

  Fablların kahramanları genellikle havyanlardır. Ama bu hayvanlar insanlar gibi düşünür, konuşur ve tıpkı insanlar gibi davranır.

  Dünyanın en ünlü fabl yazarları Ezop ,Jean de La Fontaine ve Beydeba’dır. Ezop’un fablları M.Ö. 300 yılında derlenerek yazıya geçirilmiştir. ABD’li James Thurber ve İngiliz George Orwell çağdaş fabl yazarlarıdır. Fablı ilk olarak yazanlar Hititlerdir. Hititler fablları taş tabletlere yazıp resimliyorlardı.
 2. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Beydeba’nın Eserlerinin Özellikleri

  * İnsanlar arasında cereyan eden olayları hayvanlar bitkiler ya da cansız varlıklar arasında geçiyormuş gibi göstererek bu yolla insanlara ahlak ve ibret dersi vermek, örnek göstermek ya da bir düşünceye güç kazandırmak isteyen bir çeşit masaldır.
  * Teşhis ve intak sanatları üzerine kurulmuştur.
  * Dünya edebiyatında ilk ve önemli fabllar Hint yazarı Beydeba’ya aittir. Beydeba’nın fablları Kelile ve Dimne adlı bir eserde toplanmıştır.
  * Türkçedeki ilk örneği Şeyhi tarafından yazılan Harname’dir.
  * Fabllar manzum(şiir) veya nesir(düz yazı) biçiminde yazılabilirler.
  * Fabldaki olay serim-düğüm-çözüm planına uygun olarak yaşanır
  * Ve insanların hayal gücünü arttırır.

+ Yorum Gönder