+ Yorum Gönder
Türk Dili ve Kullanımı ve Türk Edebiyatı Forumunda İslamiyet Öncesi Yazılı Edebiyat Ürünleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  İslamiyet Öncesi Yazılı Edebiyat Ürünleri
  İslamiyet Öncesi Yazılı Türk Edebiyatı
  İslamiyet Öncesi Yazılı Edebiyat Ürünleri Nelerdir?


  Yazılı Edebiyat, Türkler arasında yazının kullanıldığı devirlerde başlayan bir edebiyattır. Eldeki en eski ürünler 5. ve 6. yüzyıllarda yazıldığı tahmin edilen Yenisey Krıgızlarına ait balbal ‘adı verilen mezar taşlarıdır. Ancak bu yazıtlr, adlar ve birkaç sözcükten oluşan Türkçe sözlerden ibarettir. Bu yazıtlardaki alfabe daha sonraki dönemlerde kullanılan GökTürk alfabesine göre ilkel bir nitelik taşır.

  Yazılı edebiyata ait en önemli örnekler 8.yüzyılda dikilen ve günümüze dek ulaşan GökTürk Kitabeleri’dir. Bu yazıtlara bugün Moğolistan’da bulunan GökTürk Kitabeleri, Orhun Irmağı’nın eski yatağı üzerinde bulunduğu için Orhun Yazıtları (Anıtları/Kitabeleri) denmiştir. GökTürk Kitabeleri’de Yenisey Yazıtları gibi dikili taşlar üzerine GökTürk alfabesiyle yazılmıştır.

  Yazıtlarda Doğu GökTürklerin tarihinden, komşularıyla olan ilişkilerinden savaşlarından ve yönetiminden söz etmektedir. Canlı bir söylev dili ve üslubu vardır. Bu yazıtlar, Türk dili tarihi açısından önemli belge niteliği taşır.
 2. Acil

  İslamiyet Öncesi Yazılı Edebiyat Ürünleri isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder