+ Yorum Gönder
Türk Dili ve Kullanımı ve Türk Edebiyatı Forumunda Nasrettin Hocanın Türk Dünya Edebiyatına Katkıları nedir , Nasrettin Hoca ve Edebiyat Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Nasrettin Hocanın Türk Dünya Edebiyatına Katkıları nedir , Nasrettin Hoca ve Edebiyat
  Nasrettin Hocanın Türk Dünya Edebiyatına Katkıları

  nasrettinhocas.jpgNasreddin Hoca, fert ve toplumu her yönüyle çok iyi tanımış, insanların aile, komşuluk, dostluk, ticari münasebetlerine ait cemiyette gördüğü aksaklıkları düzeltmek ve onlara nasihat etmek maksadıyla nüktelerle dile getirmiş, onları düşünmeye ve doğruya sevk etmiştir. Sosyologlar ve psikologlar, insanı ve cemiyeti tanıyıp, onların çeşitli yönlerini incelemek için onun latifelerinden çok istifade etmişlerdir. dönemin ünlü kadılarının bile Nasrettin Hocadan yardım ve öğüt aldığı söylenir.

  Nasreddin Hoca fıkraları, batı dillerine de çevrilmiş ve bu dillerde Hoca hakkında mühim neşriyat yapılmıştır. Bunlar arasında Pierre Mille´in Nasreddin et son epouse adlı kitabı, Edmonde Savussey´in La Litterature Populaire Turque adlı eserindeki Nasreddin Hoca bölümü, Jean Paul Carnier´in Nasreddin Hoca et ses Histoires Turques adlı eserleri zikretmek yerinde olur.
 2. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Nasrettin Hocanın Türk Dünya Edebiyatına Katkıları nedir

  Nasreddin Hoca (d. 1208 - ö. 1284,
  (Osmanlı Türkçesi : نصر الدين خواجه , Arapça : نصرالدین veya جحا, Farsça : ملا نصرالدین ) Orta Çağ döneminde Akşehir ve Konya'da, Selçuklu veya Osmanlı Devleti döneminde var olduğuna inanılan mizah figürü. Nasreddin Hoca, komik hikayeleri ve fıkralarıyla hatırlanan ve aynı zamanda popülist bir filozof olan bilgeydi.

+ Yorum Gönder


nasreddin hocanin türk edebiyatindaki yeri ve önemi fikralariyla hareketle arastir,  nasrettin hocanın türk edebiyatındaki yeri ve önemi,  nasreddinhocanin dunya edebiyatimizdaki yeri