+ Yorum Gönder
Türk Dili ve Kullanımı ve Türk Edebiyatı Forumunda Batı Tiyatrosu Geleneği nedir , Batı Tiyatrosu Geleneği hakkında bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Batı Tiyatrosu Geleneği nedir , Batı Tiyatrosu Geleneği hakkında bilgi
  Batı Tiyatrosu Geleneği Hakkında Bilgi

  Batılı anlamda tiyatro geleneği Tanzimat Dönemiyle başlamıştır. Çeviriler, uyarlamalar ve ilk denemelerle kendini gösteren bu gelenek günümüze kadar olgunlaşarak gelmiştir. Günümüzde de gerek devlet tiyatroları, gerekse özel tiyatrolar bu geleneği kurumlaştırarak sürdürmektedir.
 2. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Batı Tiyatrosu Geleneği nedir

  Batı (veya Avrupa) tiyatrosu geleneği:
  Bu gelenek kendini 1839′dan sonra kabul ettirmekle birlikte daha önceleri de birtakım etkiler söz konusu olabilir. Batı tiyatrosu geleneğini üç döneme ayırabiliriz :

  I. Tanzimat ve istibdat dönemi tiyatrosu (1839 – 1908) : . XVIII. yüzyılın sonlarına doğru özellikle askerî yenilgilerin sonucu Batılılaşma ihtiyacı duyuldu. Bu, once daha çok teknolojide olmakla birlikte her alana yayılan yaygın bir kültür değişmesine dönüştü. Bunun en açık bir anayasal belgesi olan Gülhane Hatt-ı Hümayunu’nun okunduğu 1839 yılı, aym zamanda İstanbul’da dört tiyatronun yapılması bakımından Batı tiyatrosu geleneği için de bir başlangıç yılı olarak kabul edilebilir. Batı tiyatrosunun benimsenmesi çok çabuk ve etkili oldu.

+ Yorum Gönder


batı tiyatrosu nedir,  batı tiyatrosu,  batı tiyatrosu hakkında bilgi,  batı tiyatrosu geleneği,  batılı tiyatro nedir