+ Yorum Gönder
Türk Dili ve Kullanımı ve Türk Edebiyatı Forumunda İletişim ile ilgili makaleler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  İletişim ile ilgili makaleler
  İletişim ile ilgili makaleler

  Kitle iletişimi, psikoloji, sosyoloji, siyaset, ekonomi gibi sosyal ve davranış bilimlerine göre yeni bir alandır. Kitle iletişimi geniştir ve sadece bir gruba değil; yerel ve uluslar arası topluluklara da seslenir.

  Kitle iletişiminde izleyici kitle, kimliği olmayan bir topluluktur yani okul, dernek, iş yeri gibi toplumsal kimlikleri birleştiren özellikleri içermez. İzleyici ile olan iletişim ise tek yönlüdür. İzleyicinin yanıt verme olasılığı iletişime karar verenlerin düzenlemesiyle gerçekleşir. Mesela bir televizyon programına stüdyoda izleyici olarak katılabilmek, iletişimi düzenleyenlerin kararıdır, izleyicilerin değil. Kitle iletişiminde görüş bildirmek, iletişimin denetlenmesiyle ilgilidir.

  İletişim ile ilgili makaleler.png
  Basın, radyo, televizyon gibi kitle iletişim araçları toplumsal iletişimi güçlendirdi. Bu araçlar kitlesel boyutta haberleşmeyi sağladığı gibi, dünyanın herhangi bir yerinde meydana gelen olaylardan da anında haberimiz olmasını sağladı ve hayatımızın vazgeçilmez bir parçası oldu. Sadece haberleşmek değil, eğlence gibi bir hizmet de vermektedir. Diziler, filmler, yarışma programları yayınlayarak halkın ilgi alanlarına da hitap etmektedir.

  Yaşamın önemli bir parçası haline gelen kitle iletişimi, toplum hayatında yüksek bir değer kazanmıştır. Özellikle geniş kitlelere seslendiği için önemli olan kitle iletişim araçları iletişimin önemli bir parçası haline gelmiştir.
 2. Acil

  İletişim ile ilgili makaleler isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder


iletişim ile ilgili makaleler,  iletişim ile ilgili makale,  iletişimle ilgili makaleler,  iletişim konulu makaleler,  iletişimle ilgili makale,  iletişim ile ilgili yazılar