+ Yorum Gönder
Türk Dili ve Kullanımı ve Türk Edebiyatı Forumunda Kültür bütünlesmesi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Kültür bütünlesmesi
  Kültür bütünlesmesi

  18. Taşeli, Kültür, Sanat ve Sıla festivali için yine tüm hazırlık yapıldı. Program ilan edildi. 31 Ağustos-1 Eylül tarihlerinde olacak olan festival bir dizi programla gerçekleşecek. En ilgi çeken bölümü ise panayır açılışı ve gezi olacaktır. Yöresel yemeklerimiz yapılacak, ürünlerimiz, el sanatlarımız sergilenecek. Bunlar festivalin asıl özelliğini, anlamını gösteren bölümü. Fakat tam olarak değil. Eğer ki festivale kültür, sanat diyeceksek bu özelliği taşıması gerekiyor ve gerçekten kültür, sanat ve sıla festivali olması gerekiyor. Bunun için yapılması gereken şeylerden biri de Ermenek'i anlatan kitapların insanlara sunulması, sergilenmesidir. Stantların açıldığı panayıra böyle bir bölümün eklenmesi festivalin kültür, sanatla bütünleşmesine yardımcı olacağını düşünüyorum.

  Kültür bütünlesme.jpg
  Şimdiye kadar Ermenek'ten pek çok önemli isim çıktı. Bu kişiler memleketleri için pek çok çalışma ortaya koydular. Ermenek ilçesi, bu sayede kendisinin kitaplarda anlatıldığı, yazıya döküldüğü pek çok esere sahip oldu. Örneğin ilçemizin önde gelen isimlerinden değerli hocamız Halit Bardakçı'nın bütün yönleriyle Ermenek kitabı baş kitaplardandır. En son güncellenmiş baskısıyla da yayınlanan eser Ermenek için önemli kaynaklardandır. Bu kitabın en önemli özelliği de kültür-sanat tarihi alanının en güzel örneklerinden olan bir eser özelliğini taşımaktadır. Yine ilçemizin önde gelen isimlerinden Mustafa Ertaş'ın Ermenek için yazdığın Tekerleğin Değmediği Yer adlı eseri ve Kamil İlisu'nun yazdığı Ermenek kitabı da ilçemiz adına kaydedilmiş aynı zamanda tarihsel, toplumsal bilgileri kaydeden eserler olma özelliğini taşıyan eserlerdir.

  Kendi memleketi için kalemi, kâğıdı eline alan insanların olduğu yerler enderdir. Ermenek'te bunlardan biridir. Memleket sevgisinin de en büyük kanıtıdır. Ermenek dışına çıksalar bile gittikleri yerlerden Ermenek'i düşünüp, memleketleri için çalışan, hala köklerine sahip çıkma mücadelesi veren bu insanlar önemsenecek, sözlerine değer verilecek bizim memleketimizin ve Türkiye'nin gerçekten aydınlanmış aydınlarıdır. Bunun için yapılacak bir şey de onların kitaplarını gün yüzüne çıkartmak, duyurmaktır. Buna bir vesilede festival olabilir. Kurulan panayırda Ermenek için yazılmış kitaplar sergilense ve almak isteyenler için sunulsa festivalin kültür ve sanat yönü amacına tam ulaşacaktır. Özellikle dışarıdan gelen hemşehrilerimize, misafirlerimize böyle bir sunuş çok güzel ve ilgi çekici olacaktır. Gelenlerde bundan memnun olacak ve ilgi göstereceklerdir. Çünkü böyle bir şey halkı memleketinin yazarlarıyla buluşturacaktır.

  Burada hiçbir şekilde maddi bir mana düşünmediğimi de söylemek isterim. Bu hem memleketimizin yetişen insanlarına destek vermek ve arkasından yetişecek olanlara da umut vermek hem de festivalin kültür-sanatla gerçekten buluşmasını sağlamak için bir düşünce uğraşısıdır. Çünkü bu festival sadece eğlence olmasın, bir şeyler öğretsin, anlaşılsın, heyecanlandırsın, buluştursun, düşündürsün, umutlandırsın….
 2. Acil

  Kültür bütünlesmesi isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder